Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Little Red Riding Hood
Et foruroligende billede, der med en effektiv farvekomposition fortæller billedelementer fra folkefortællinger og nyhedsstrømme.
Pluspris 140 kr.
Alm. pris 165 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 139 kr.
Alm. pris 149 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|
|
Pluspris 190 kr.
Alm. pris 230 kr
|
|
Pluspris 999 kr.
Alm. pris 1249 kr
|





Copenhagen Fashion Week sætter rekord - igen
VOKSEVÆRK. Den københavnske modeuge åbner på onsdag. Messerne, der er forbeholdt pressen og indkøbere, holder til i Bella Center, Forum, Tap1 og Lokomotiv-værkstedet. - Foto: MIE BRINKMANN
Den kommende modeuge i København bliver større end nogensinde før.
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Det er ikke nogen hemmelighed.
Der går et godt stykke tid, før København er en modeby med samme store indflydelse som Paris, Milano og New York.
Til gengæld stikker Copenhagen Fashion Week, der bliver afviklet i den kommende uge, igen sin egen rekord målt på størrelse.
Sommerens modeuge omfatter 5 messer, 45 shows og mere end 2.700 udstillere. Dermed placerer København sig atter i den internationale superliga sammen med sværvægtere som New York, Berlin og Milano målt på størrelsen.
»Det er en super god udvikling for os og et kvalitetsstempel af København som modeby«, siger Anne Christine Persson, der er udviklingsdirektør hos Copenhagen Fashion Week.
Gamle kendinge og nye talenter
Mere end 60.000 indkøbere, modeskikkelser og pressefolk forventes at deltage under Copenhagen Fashion Week.
Showkalenderen omfatter både veletablerede danske modehuse som Designers Remix, Bruuns Bazaar og Day Birger et Mikkelsen, ligesom nye, unge designerhåb som Freya Dalsjö og Anne Sofie Madsen skal vise deres bud på moden for foråret og sommeren næste år.
LÆS OGSÅ95-årig modeikon døde på første række
Danske mærker som Peter Jensen og Wood Wood er samtidig vendt tilbage til modeugen efter at have afholdt shows i blandt andet Berlin og Seoul. Og så har Copenhagen Fashion Week fornemt internationalt besøg i form af globale modemastodonter som Adidas og britiske French Connection.
»Mange modevirksomheder synes, at det skandinaviske marked er spændende lige nu. Markedet er købestærkt, og Copenhagen Fashion Week er en platform, der samler indkøbere fra især hele Norden,«. forklarer Anne Christine Persson.
LÆS OGSÅ Modeugedirektør: Vi kunne jo også holde op med at tænde lyset
Opkomlingen København
Selvom Copenhagen Fashion Week imponerer med sin størrelse, er det dog fortsat de tunge modedrenge i Paris, New York, London og Milano, der svinger taktstokken i det internationale modebillede, siger udviklingsdirektøren.
»Der er stadig et godt stykke fra København til Paris og de andre store modebyer. Men vi kan igen være stolte over en imponerende showkalender under Copenhagen Fashion Week med mange dygtige, danske talenter. Det går den helt rigtige vej,« fortæller Anne Christine Persson.
Copenhagen Fashion Week afholdes fra den 8.-12. august.
nyheder@pol.dk
Se også
SKAT svarer igen på kritik: Tvangsopløser BT
Forsvarsminister: Sag om fange-video er meget beklagelig
Nick Hækkerup beklager men vil ikke love, at fejl får konsekvenser.
Er Danmark det syge barn i sengen?
Teleselskab trækker sig fra Facebook
Politisk flertal: Økonomien må ikke styre ældres hjemmehjælp
Socialministeren er kaldt i samråd. Flertal vil kigge på serviceloven efter principiel dom.
Britiske muslimer tager afstand fra terrorangreb
Mand får bøde på 14.000 kroner for at udleje værelse til turister i tre dage
Ifølge en lov i New York er det ulovligt at udleje værelser i mindre end 30 dage.
Ritts fornøjelige luksusbog dyrker kærligheden til bær
Ritt Bjerregaard og Jørgen Vittrup giver en hånd til køkkenhavens håndlangere.
Giroen er afgjort: Nibali øger føring på enkeltstart
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Mest læste på Kultur
Køb til din væg
Årets pressefotograf
Jacob EhrbahnAdam og Adam
Roald AlsSeneste anmeldelser
Seneste TV Kultur
SKAT svarer igen på kritik: Tvangsopløser BT
Andel af folk der arbejder hjemmefra