Annonce
Musik 8. mar. 2011 KL. 11.51

Anne Dorte Michelsen leverer smukke eksistentielle kuldegysninger

Michelsen leverer en række stærke popsange, der indkapsler overfladens blå melankoli.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden

Anmeldelse Anne Dorte Michelsen

Politiken synes
Politiken synes
Titel Hvis du vidste
Produceret af Chief 1
Pladeselskab Black Pelican/Sony Music
Spilletid 43 minutter.
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

I en sjæl, der nysgerrigt længes, og »en tvivl, som ikke var der før«, tager Anne Dorte Michelsen sit afsæt i en række velafbalancerede popsange, der på vanlig beskeden facon cementerer Michelsens fornemmelse for at indkapsle den blå melankoli, der lurer under selv den pæneste overflade.

Stærkest står den smukke ’Et højere mål’, der med sin februarkolde granskning af, hvor man skal hen, når man endelig har fået alt og alligevel ikke er helt tilfreds.

LÆS OGSÅStøtteslageren 'Afrika' fylder 25 år

For Anne Dorte Michelsen holder nok aldrig inde med sin søgen, og når hun som her bruger den undergravende tvivl som sin primære drivkraft, er hun både stærk, sårbar og helt urørlig på samme tid.

Umage samarbejde fungerer
Ganske overraskende har den tidligere Rockers By Choice-bagmand Chief 1, med det borgerlige navn Lars Pedersen, siddet i producerstolen. Men det umage samarbejde fungerer.

LÆS OGSÅ Hip hoppens dinosauere kan stadig holde fest

Michelsens vokal er lys og vederkvægende som altid, men det er både forfriskende og klædeligt at høre den velkendte stemme svæve livsaligt over den luftige produktion.

Teksterne er bedst i det nære
Tekstmæssigt beskæftiger Michelsen sig som altid om det helt nære. Og det gør hun godt.

Men de eksistentielle kuldegysninger virker bedst, når konkrete betragtninger på ’Rutineret’ og ’Her i vores hus’ lægges på hylden til fordel for mere abstrakte beskrivelser af selvsamme hverdag.

For selvfølgelig har du husket at slukke strygejernet, Anne Dorte. Og du har såmænd nok også råd til din pension.

Annonce
Annoncer
Politik
27. maj. KL. 13.02
Skattereform. Johanne Schmidt-Nielsen kalder regeringens planer om ændringer i reguleringen af overførselsindkomsterne »det mest vanvittige set fra denne regering«. - Foto: Per Folkver

Johanne Schmidt-Nielsen: I chok over regeringen

Enhedslisten vil ikke acceptere ny regulering af overførselsindkomsterne.

Kultur
27. maj. KL. 14.45

Sofie Gråbøl: Jeg får koldsved og er bange for at falde i min kjole

Både danske 'Forbrydelsen' og 'Borgen' er nomineret til en prestigefyldt britisk pris i aften.

Debat
26. maj. KL. 16.30
Erfaringer. Skuespilleren Ali Kazim fastslår, at det langtfra er første gang, man hører om filmfolk, der har berøringsangst over for filmprojekter med mange minoritetsskuespillere. - Foto: Jacob Ehrbahn

Skuespiller: Fordomme plager filmbranchen

Hvornår skal jeg spille en nydansk læge eller advokat?, spørger skuespilleren Ali Kazim.

Annoncer
Annoncer

Seneste CD-anmeldelser

Jazz

Topmøde. Koncerten med den amerikanske saxofonist Charles Lloyd og den græske sangerinde Maria Farantouri var en magisk oplevelse. Pr-foto
19. dec. KL. 15.04

Rock/pop

Seneste TV

01:03

27. maj. KL. 11.30 TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det

Det sker
bøf. Burgerne hos Vesterbros originale burgerrestaurant er blandt de bedste i byen. - Foto: Peter Hove Olesen
26. maj. KL. 10.31

Gammel homosauna serverer byens bedste burgere

ibyen anbefaler

restaurant & cafe