Annonce
Musik 14. apr. 2011 KL. 22.39

Udlandet vil danse til danske toner

For tredje år i træk stiger indtægterne fra dansk musik, der bliver spillet i udlandet.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Top 10

Mest spillede danske

1. ’Let Me Think About It’ – Ida Corr vs. Fedde le Grand (Komponister: Ida Corr, Motrack, Burhan G)

2. ’I Hate This Part’ – The Pussycat Dolls (Cutfather, J. Jeberg, W. Hector, Lucas Secon)

3. ’Fascination’ – Alphabeat (A. Bønløkke)

4. ’Barbie Girl’ – Aqua (S. Rasted, C. Norreen, R. Dif, L. Nystrøm)

5. ’Calabria’ – Enur featuring Natasja (Enur, Natasja)

6. ’Destination Calabria’ – Alex Gaudino Featuring Crystal Waters (Enur, A. Gaudino, S.M. Linn, S. Scapellini)

7. ’Played Alive’ – Safri Duo (U. Savery, M. Friis, M. Parsberg)

8. ’Sunshine Reggae’ – Laid Back (J. Guldberg, T. Stahl)

9. ’The Creeps’ – Camille Jones vs. Fedde le Grand (Remix C. Jones, Gauzz)

10. ’Tango Jalousie’ – diverse kunstnere (Jacob Gade)

Kilde: KODA 2011


På udenlandske klubber tegner de fortsat figurer med fingrene til Ida Corr, svinger numser til Alphabeat og nikker med nakker, mens Natasja rapper på nummeret ’Calabria’.

Indtægterne stiger fra dansk musik afspillet i udlandet, viser årsberetningen for Koda, der bestyrer de penge, danske komponister tjener ved at få deres musik spillet af andre.

Mellem 2008 og 2010 er indtjeningen for danske kunstnere steget med hele 30 procent til omkring 45 millioner kroner i 2010. Især dansk musik med dansable beats vinder genklang i udlandet.

Selv om navnene på de kunstnere, der er blevet spillet allermest i 2010, endnu ikke er opgjort, viser opgørelser fra de foregående år en klar tendens: Udlandets radio-, tv-stationer og klubber vil have dansk dance, pop og house.

Nye kræfter
Kodas pressechef mener, at Aqua har banet vejen for nutidens kunstnere.

»Aqua har været med til at sætte Danmark på det musikalske verdenskort. Det er en selvforstærkende effekt: Når man har hørt om Aqua, og der så kommer noget andet inden for samme genre, så tror jeg, man lytter med mere åbne ører«, siger Birgitte T. Henriksen.

LÆS OGSÅDanskerne lytter mest til 80'er-dronninger

Men Aqua har overladt scenen til nyere kræfter.

Selv om den verdenskendte ’Barbie Girl’ stadig figurerer på en liste som det fjerde mest spillede nummer i udlandet i 2009, er dancegruppen for første gang i over et årti raslet helt ud af listen over de populæreste komponister. Her er det i stedet navne som Anders Bønløkke (Alphabeat), producere og dj’s Rune RK/Enur og Jonas Jeberg, der topper listen.

Rune RK står bag det velkendte saxofonriff i klubklassikeren ’Calabria’, mens Jonas Jeberg blandt andet har skrevet numre for Kylie Minogue og Pussycat Dolls sammen med sin faste makker Cutfather.

Eksotiske Danmark
Oliver Zähringer er en af idemændene bag Danish Dance Music Export, der promoverer elektronisk musik fra Amsterdam til Ibiza med midler fra Eksportrådet. Og han har fulgt dansk musiks fremgang på den internationale klubscene.

»Danmark er blevet et eksotisk land inden for elektronisk musik. Det er fedt, at vi ikke længere skal stoppe musikken ned i halsen på folk, men at de rent faktisk kommer og spørger efter det, når vi er ude i verden«.

LÆS MEREMusikere sælger ud til reklamebranchen

I dag er hele verden blevet et marked for danske dj’s. Men Oliver Zähringer mener, at Danmarks størrelse har haft en stor betydning for den spæde succes.

»Traditionelt set startede succesen med, at Danmark var så lille et land, at der ikke var plads til det skæve, hvis du ville slå igennem. Vi har været nødt til at fokusere på den gode melodi«.

Danish Dance Music Export har den seneste tid eksponeret danske Medina på de store internationale scener, og Oliver Zähringer håber på, at hun vil fremgå på Kodas liste næste år.

LÆS OGSÅUncle Sam sender bud efter Medina

»En gang imellem kommer der en lysende stjerne. Hun har helt sikkert det, der skal til«, siger han.

Stieg Larssons toner
Ida Corr nærmer sig også kultstatus på de udenlandske klubber med sine melodier.

Især hendes nummer ’Let Me Think About It’ er blevet en genganger på alverdens dansegulve. Nummeret er det mest spillede danske nummer i 2009. Selv er hun overrasket over, hvordan verden har taget netop dette nummer til sig, fortæller hun i Kodas årsberetning.

»Jeg var lykkelig, da den hittede, men tænkte, at den gradvis ville forsvinde«, siger Ida Corr og tilskriver den hollandske dj Fedde Le Grands remix af sangen en del af succesen.

LÆS OGSÅIda Corr: Det er umuligt at være overdressed

Men flere eviggrønne klassikere trækker dog stadigvæk dansk musik op i udlandet. Jacob Gades ’Tango Jalousie’ fra 1925 og Laid Backs ’Sunshine Reggae’ fra 1983 sniger sig fortsat ind på listen over de mest spillede numre.

Jacob Groth er den næstmest spillede komponist i 2009. Komponisten, der skriver musik til film og tv-serier, har især fået succes med sin lydkulisse til filmatiseringen af Stieg Larssons ’Millennium’-trilogi.

Annonce
Annoncer
Politik
27. maj. KL. 13.02
Skattereform. Johanne Schmidt-Nielsen kalder regeringens planer om ændringer i reguleringen af overførselsindkomsterne »det mest vanvittige set fra denne regering«. - Foto: Per Folkver

Johanne Schmidt-Nielsen: I chok over regeringen

Enhedslisten vil ikke acceptere ny regulering af overførselsindkomsterne.

Kultur
27. maj. KL. 14.45

Sofie Gråbøl: Jeg får koldsved og er bange for at falde i min kjole

Både danske 'Forbrydelsen' og 'Borgen' er nomineret til en prestigefyldt britisk pris i aften.

Debat
26. maj. KL. 16.30
Erfaringer. Skuespilleren Ali Kazim fastslår, at det langtfra er første gang, man hører om filmfolk, der har berøringsangst over for filmprojekter med mange minoritetsskuespillere. - Foto: Jacob Ehrbahn

Skuespiller: Fordomme plager filmbranchen

Hvornår skal jeg spille en nydansk læge eller advokat?, spørger skuespilleren Ali Kazim.

Annoncer
Annoncer

Seneste CD-anmeldelser

Jazz

Topmøde. Koncerten med den amerikanske saxofonist Charles Lloyd og den græske sangerinde Maria Farantouri var en magisk oplevelse. Pr-foto
19. dec. KL. 15.04

Rock/pop

Seneste TV

01:03

27. maj. KL. 11.30 TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det

Det sker
bøf. Burgerne hos Vesterbros originale burgerrestaurant er blandt de bedste i byen. - Foto: Peter Hove Olesen
26. maj. KL. 10.31

Gammel homosauna serverer byens bedste burgere

ibyen anbefaler

restaurant & cafe