Annonce
Vi guider 17. mar. 2009 KL. 13.52

Vi guider Her er seks gode æggedelere

I skiver eller både. Æggedeleren tager sig af håndarbejdet, når æggene skal gøres klar til det store kolde bord.

Læs også

Også champignoner og jordbær kan med fordel placeres under skærene og lægge an til en deling.

Bling bling
Som en anden Porsche står ægge-
deleren fra WMF og stråler om kap med de øvrige stålelementer i køkkenet. Æggedeleren er solidt konstrueret i rustfrit stål og kan dele æggene i skiver på klassisk vis.

WMF æggedeler, 299 kroner hos Contrast, tlf. 33 33 04 12, www.contrast-is.dk



Flerfunktionel
Der er mulighed for både at skære skiver og både med æggedeleren fra Zone, som er udstyret med to forskellige skæremekanismer.

Æggedeleren er udført i plast og rustfrit stål.

Zone æggedeler, vejl. udsalgspris 179 kroner. Nærmeste forhandler kan ses på www.heroldas.dk


Håndholdt
Når det skal gå hurtigt, og der skal laves mange både, er æggedeleren fra Westmark god. Den er udstyret med håndtag, som gør det nemt at kontrollere delingen. Fås også i en version, der kan skære skiver.

Westmark æggedeler, 89,85 kroner hos H.W. Larsen A/S, tlf. 33 24 11 22, www.hwl.dk


Udskiftelig
Rösle har skabt et sindrigt system til deling af æg. Systemet består af en holder i stål, hvori to forskellige plastindsatser kan placeres.

Den ene tager sig af både, mens den anden klarer skiverne. Her vises delen til seks både. De to dele kan også benyttes uden metalskallen.

Rösle æggedeler, 89,95 kroner hos Illums Bolighus, tlf. 33 14 19 41, www.illumsbolighus.dk



Dansk design
Normann Copenhagen har kastet sig ud i at lave redskaber til køkkenet, hvilket har resulteret i serien Form.

Her er det æggedeleren i plast, der fås i sort og hvid og tager sig af de traditionelle skiver til æggemaden.

Normann Copenhagen Form æggedeler, vejl. udsalgspris 149 kroner, nærmeste forhandler kan ses på www.normanncopenhagen.dk



Den billige
En æggedeler behøver ikke koste en herregård, hvilket den viste fra Ikea er et eksempel på. Æggedeleren Charm er udført i plast og rustfrit stål og kan klare både og skiver med dens to forskellige skær.

Ikea, Charm æggedeler, 16 kroner. Nærmeste forhandler kan ses på www.ikea.dk

Tilmeld dig Politiken Mad Nyhedsbrev

Annonce
Annoncer
Annoncer