0
Læs nu

Du har ingen ulæste gemte artikler

Hvis du ser en artikel, du gerne vil læse lidt senere, kan du klikke på dette ikon
Så bliver artiklen føjet til dine gemte artikler, som du altid kan finde her, så du kan læse videre hvor du vil og når du vil.

Næste:
Næste:
Artiklen er gemt Du har ulæste artikler blandt dine gemte artikler
 LARS SKREE
Foto: LARS SKREE

Armadillo. Ved den fremskudte base Armadillo I Helmand, Afghanistan, kæmpede danske soldater i over to år mod lokale opiumsbaroner, stridende klaner og Taleban. Med den prisbelønnede dokumentarfilm ’Armadillo’ fik danskerne for første gang indblik i de hårde kampe. Danskerne trak sig tilbage fra basen, og området er nu igen kontrolleret af Taleban. Arkivfoto: Lars Skree

Jagten på den robuste kriger

Tænk positivt, soldat! Siden Vietnam er krig blevet opfattet som traumatiserende, men nu skal træning skabe en stærk og robust psyke hos soldaten, så han kan modstå krigens traumer. Samtidig håber generaler og psykologer, at det kan stoppe lavinen af selvmord og PTSD-diagnoser blandt veteraner fra krigene mod Taleban, al-Qaeda og IS. Den positive psykologi har meldt sig til tjeneste i et gigantisk psykologisk eksperiment.

FOR ABONNENTER

Situationen var alvorlig. Flodbølgen af traumatiserede veteraner fra krigene i Irak og Afghanistan væltede i 2007-8 ind over den amerikanske hær.

Selvmordsraten blandt veteraner var den højeste i 28 år, en fremskrivning af antallet af tidligere udsendte med PTSD viste tal på måske 150.000 invaliderede soldater.

Mens titusinder af syge veteraner skulle finde en plads i det civile samfund, ville udgifterne til behandling og erstatning tordne i vejret.

Til overflod var der de alarmerende meldinger fra West Point. Undersøgelser blandt kadetterne fra den amerikanske elite-kadetskole havde tidligere vist, at op til 80 procent af officersaspiranterne forventede at have en psykisk krigsskade med i rygsækken, når de vendte hjem fra krig under fjerne himmelstrøg.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu

Annonce