SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Prins Henriks nærmeste medarbejder gennem 13 år er død
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Mest læste
-Major, kammerherre, fhv. sekretariatschef Henrik Fogh-Andersen, Allerød, er død. Han blev 87 år.
Henrik
Fogh-Andersen var prins Henriks nærmeste medarbejder ved hoffet gennem 13 år
fra 1977 til 1990.
Forsvarsledelsen havde i sin tid fået øje på Henrik Fogh-Andersen til rollen som ny adjudant for kong Frederik, og denne post fik den hjemvendte major i 1970. Efter kongens død fortsatte Henrik Fogh-Andersen i den samme serviceprægede funktion som ledsager og praktisk hjælper for dronning Margrethe.
I 1973 og de følgende fire år var han adjudant for prins Henrik, og det var derfor naturligt, at Henrik Fogh-Andersen i 1977 blev den første chef for prinsens nyoprettede sekretariat, der holder styr på Henriks mange gøremål, rejser, protektioner, aftaler osv.
Lægesønnen fra Jyderup valgte efter studentereksamen at satse på en militær karriere. I 1956 blev Henrik Fogh-Andersen premierløjtnant i Dronningens Livregiment i Aalborg, og 10 år senere kom udnævnelsen til major. Så drog han med sin familie til Nato’s hovedkvarter Shape ved Mons i Belgien.
I 1990 gik kammerherre Fogh-Andersen på pension og slog sig ned i Vodskov i Nordjylland efter 20 år i hoffets tjeneste. Som et særligt minde fra denne lange periode af sit liv medbragte Henrik Fogh-Andersen ikke færre end 24 danske og udenlandske ordener.
Borgerlige: Løkke er på zigzagkurs
Partiet Venstre anklages for at skifte holdning, som vinden blæser. Senest om folkeskole og statsborgerskab. »Vi må jo tilpasse os virkeligheden«, siger Claus Hjort Frederiksen.
Obama advarer mod at føre en uendelig krig mod terrorisme
CBS er presset af mange nye studerende
Forlig: Jespersen og Pittelkow må til lommerne for stjålne artikler
Netmediet 'Den Korte Avis' har indgået forlig med Dansk Journalistforbund.
Oversvømmelser skyller huse væk i Norge
Britisk politi anholder to personer mere for planlægning af drab
Facebook-generationen er social - ikke narcissistisk
Unge har altid gået mere op i sig selv end ældre. Også før Facebook og Instagram.
Churchill og Stalin mødtes til vildt drikkegilde under krigen
Socialminister: Dom er ingen ladeport for at skære ned på hjemmehjælpen
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Dødsfald
Nyt om navne