Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





80 Jørgen Korsgaard-Pedersen
Ambassadør Jørgen Korsgaard-Pedersen, København, fylder 80 år den 4. juli.
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Mest læste
Fødselaren blev ansat i Udenrigsministeriet i 1958. Fire år senere rejste han ud første gang som ambassadesekretær ved Danmarks Faste Repræsentation ved Nato i Paris. Senere fulgte stadigt tungere poster ude og hjemme ? blandt andet som ambassaderåd i Bruxelles, før han igen kom til Nato, der nu var flyttet til den belgiske hovedstad. Fra 1974 var Jørgen Korsgaard-Pedersen kontorchef i Udenrigsministeriet, og tre år senere udnævntes han til ambassadør i Kairo, Khartoum og Mogadishu, før han efterfølgende bestred samme post i Warszawa 1984-86. Hjemme igen var Jørgen Korsgaard-Pedersen indtil 1991 chef for Udenrigsministeriets Nedrustningssekretariat, før turen gik til Canberra i Australien.
Jørgen Korsgaard-Pedersen sad bl.a. i formandskabet for Det Sikkerheds- og Nedrustningspolitiske Udvalg 1988-91, ligesom han fra 1996 og indtil sidste år var juridisk konsulent i Det Danske Sprog- og Litteraturselskab.
navne@pol.dk
Rejsekortet er på kant med loven
Kortet, som de næste måneder erstatter klippekort flere stedet i landet, tvinger kunder til at rejse op mod 100 kilometer for at komme ud af aftalen.
Hjemløsetallet stiger fra 5.000 til 6.000
Ekstrem hedebølge i Indien: Mindst 84 personer er døde
Krag svarer lægerne igen: Jeg har ingen plan om at detailstyre jeres arbejde
Lægerne skal nok blive hørt, forsikrer sundhedsministeren.
Verden i billeder: Sociale superstjerner og en 98-årig basketballfan
Se døgnets bedste fotos fra nyhedsbureauet AP.
Fyns Politi anholder tre teenagere for brutalt gaderøveri
59-årig mand er stadig i livsfare efter voldsomt gaderøveri i Odense.
Simon så sin afdøde kollega i Facebook-reklame: »Jeg er moralsk forarget«
En kvinde, der har været død i tre år, bliver brugt i fupreklamer på Facebook.
Løkke: Vi har skiftet standpunkt - men ikke holdning
Frankrigs højrefløj hvæsser knivene forud for anti-homo-protester
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Fødselsdage
Dødsfald
Nyt om navne