Køge-Herfølge-fusionen i fodbold er åbenbart ikke helt død endnu. Det regnede de fleste med, da der på en ekstraordinær generalforsamling i Køge Boldklub ikke kunne skaffes det nødvendige flertal til at give ledelsen grønt lys til at gå i forhandlinger om et elitesamarbejde med naboklubben. En Køge-Herfølge-fusion ville få byrådets opbakning, og der har været fremlagt planer for en modernisering og udvidelse af Køge stadion. De planer mener mange i Køge Boldklub bør have en ny chance for at blive til virkelighed, og derfor har der været en underskriftindsamling. Den resulterer nu i, at der indkaldes til en ny ekstraordinær generalforsamling, med Køge-Herfølge-fusionen som eneste punkt på dagsordenen, tirsdag 17. juni.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
Allerede 12 sekunder inde i PR-videoen begår selvkørende Tesla første fejl i københavnsk gade – men det bliver værre endnu
-
»Gigantisk hykleri«: Pia Olsen Dyhrs ansættelse af ny rådgiver rejser voldsom intern kritik i SF
-
»Jeg kan ikke vente med at komme tilbage«: René Redzepi afslører ny plan for Noma
-
Det borgerlige Danmarks løgn må stoppe
-
Hun kan sit kram
-
Selverklæret bonderøv: »Jeg kan nogle gange fristes til at tænke: 'Hvad i alverden laver alle de højtuddannede'?«
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Klumme af Lars Hedebo Olsen
Interview
Leder af Christian Jensen




























