Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Sport 27. mar. 2009 KL. 10.37

Præsident: Håndbold er en ren sport

Præsidenten for det europæiske håndboldforbund går til modangreb mod anklager om korruption i håndbold.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Præsidenten for det europæiske håndboldforbund (EHF), Hassan Mustafa, afviser de seneste ugers mange påstande om, at bestikkelse af dommere er et udbredt fænomen i international tophåndbold.

Hassan Mustafa siger til Ritzau, at han endnu ikke set beviser for, at der er korruption i håndbold.

»Vi har ingen korruption i håndbold. Og håndbold er også en ren sport. Under VM i Kroatien i januar blev der også skrevet mange forkerte ting om, at håndboldsporten risikerer at blive udelukket fra de olympiske lege, fordi vi skulle have et udestående med den internationale antidopingagentur Wada. Jeg ved ikke, hvor pressen har de oplysninger fra. Men vi har absolut ingen problemer med Wada«, siger Hassan Mustafa.

Ingen beviser på bestikkelse
Egypteren, som selv har været under mistanke for at misbruge sin præsidentpost til privat berigelse, siger, at han bad præsidenten for det europæiske håndboldforbund, Tor Lian, om en forklaring, så snart han for et par uger siden hørte, at europæiske håndbolddommere angiveligt havde ladet sig bestikke til at fikse kampe.

»Men Tor Lian fortalte mig, at det europæiske forbund ikke har nogen beviser på korruption. For inden man overhovedet kan tale om korruption, skal man kunne bevise, at der både er en giver og en modtager af bestikkelsespenge. Og det kender jeg ikke til«, siger Hassan Mustafa.

ritzau

Annonce
Danmark
28. maj. KL. 09.03 opdateret KL. 09.17

Pirater bag gidseltagning af dansk sejlerfamilie meldes anholdt

Politiaktion i Somalia fører til anholdelse af syv pirater.

Internationalt
28. maj. KL. 07.54

Tysk pige holdt fanget og mishandlet i Bosnien

Naboer fortalte politiet, at pigen blev behandlet som et dyr.

stolt. Peter Aalbæk i højt humør efter aftenens prisshow i Cannes. »Det vildeste er, at Mads Mikkelsen har fået prisen som bedste skuespiller for en karakter, der er en mandlig børnehavepædagog. Det må virke vildt eksotisk ude i resten af verden«, siger han. - Foto: LARS JUST

Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig

Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe

debat lige nu

mest kommenterede