Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Sport 4. maj. 2008 KL. 10.39

Den olympiske ild begynder rundtur i Kina

Faklens tre måneder lange rundtur i Kina forventes at forløbe fredeligt, men den skal stadig igennem Tibet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Den olympiske fakkel

Faklen blev tændt i de Olympiske Leges fødeby, Olympia i Grækenland, den 24. marts.

Planen var, at 22.000 fakkelløbere hver skulle 400 meter med faklen på den internationale del af stafetten, som gik gennem 20 lande. På grund af protester og demonstrationer har ruten afveget lidt fra den oprindelige plan.

I dag er faklens rundtur i Kina begyndt. 19.400 løbere skal fragte faklen gennem 31 kinesiske provinser med ankomst i Beijing 8. august, hvor OL's åbningsceremoni finder sted. Tibet er en af de 31 provinser.

I alt skal faklen tilbagelægge 137.000 kilometer gennem seks verdensdele.

Designet har Lenovo Group stået for. Faklen er 72 centimeter lang, vejer 985 gram, kan modstå regnskyl på 50 mililiter i timen og vindstød på 18 meter i sekundet svarende til hård kuling.

Jublende kinesere stod på stole og viftede flag, mens den olympiske fakkel i dag begyndte sin tur rundt i Kina.

I byen Sanya løb skøjteløberen Yang Yang de første meter af en tre måneder lang fakkelturné gennem alle 31 kinesiske provinser.

»Jeg var både spændt og nervøs over at være den første fakkelbærer i Kina«, sagde Yang, der er den første kinesiske guldmedaljevinder til et vinter-OL.

Kineserne virkede ifølge nyhedsbureauet AP lettede over, at flammen er tilbage i værtslandet.

Faklen skal igennem Tibet
Det er forventet, at turen rundt i Kina forløber mere fredeligt end faklens tur gennem resten af verden. Her har især Kinas overtrædelser af menneskerettighederne i Tibet været basis for utallige protester og demonstationer.

De kinesiske myndigheder holder imidlertig fast i, at faklen 20. juni skal igennem den tibetanske hovedby, Lhasa, selv om sandsynligheden for protester fra den lokale befolkning er stor.

Den kinesiske guvernør i provinsen, Qiangba Puncog, tager personligt ansvar for faklens sikkerhed:

»Hvis nogen skulle forsøge at forpurre fakkelstafetten, vil de blive straffet hårdt inden for lovens rammer«, siger guvernøren.

Op på Mount Everest
Højdepunktet for den olympiske ilds Kina-turné er toppen af Mount Everest, der også ligger i Tibet. Kineserne selv kalder rundturen for 'Harmoniens Rejse', og spidsen af verdens højeste bjerg er topmålet af harmoni.

Det er meningen, at faklen skal nå den 8.848 meter høje tinde i første halvdel af maj. En gruppe på 50 bjergbestigere befinder sig i 6.500 meters højde, hvor de venter på bedre vejr, før de begynder turen mod toppen.

Flammen der skal op på Mount Everest er en aflægger af selve OL-ilden, og fakkelen er specialdesignet til at kunne modstå særligt hårdt vejr.

Annonce

FILM – Danmarks eneste filmsektion

Læs Politiken hver TORSDAG BESTIL I DAG

- Få sportsnyheder på mail hver morgen

Annoncer
Gældskrisen
12. feb. KL. 17.49 opdateret KL. 20.20
Foto: THANASSIS STAVRAKIS/AP

Demonstranter og politi udkæmper voldsomme gadekampe i Athen

Bygninger er stukket i brand forud for afstemning om græsk sparepakke.

Biler & MC
12. feb. KL. 19.15
udsving. Benzinpriserne er i næsten konstant bevægelse. Man kan tit spare 1,50 kroner i forhold til listeprisen. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Med apps på smartphonen finder du billig benzin

Der er ofte billigt brændstof på særlige steder og tidspunkter. Et par apps hjælper.

Danmark
12. feb. KL. 17.22
Kritik. De ansatte på bostedet forstår ikke den megen kritik, som der er kommet frem efter drabet på ders kollega. - Foto: NORDE ERNST VAN

Ansatte raser over kritik efter drab på kollega

Ansatte på bostedet Blåkærgård er kede af det og frustrerede over kritik.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe