Annonce
Cykling 18. dec. 2009 KL. 21.39 opdateret 18. dec. 2009 KL. 23.26

19-årigt stortalent slår verdensmestre i DM-opgør

Rasmus Quaade blev dansk mester i 4 km individuelt forfølgelsesløb

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Med to bragende flotte præstationer sørgede den 19-årige Rasmus Quaade for en opsigtsvækkende overraskelse, da de danske mesterskaber i banecykling her til aften indledtes i Ballerup Super Arena.

Ganske vist har den tempostærke gymnasieelev i sin første sæson som senior allerede holdt et bemærkelsesværdigt indtog i truppen omkring det succesrige 4 km forfølgelseshold, men at det allerede nu skulle udmønte sig i et dansk mesterskab i den individuelle udgave af tempodisciplinen, havde de færreste regnet med.

Hurtigst i tidkørslen
Det skyldtes ikke mindst, at Rasmus Quaade var oppe mod de to verdensmestre fra 4 km holdet, Michael Færk Christensen og Jens-Erik Madsen, men det voldte ikke den unge himmelstormer nogen problemer.

LÆS OGSÅVerdensmester jagter første DM-guld

I den indledende tidkørsel viste han sig som den hurtigste af samtlige deltagere med 4.33.254 min., og han kvalificerede sig dermed til finalen mod Jens-Erik Madsen, som noteredes for 4.35.108.

Michael Færk, der jagtede både DM-guld og dansk rekord, måtte se i øjnene, at den aktuelle form ikke rakte til at få opfyldt de ambitioner. Han kørte på 4.37.291, og det rakte kun til opgøret om bronzen.

Bronze til Færk
Her mødte han VM-sølvvinderen i pointløb Daniel Kreutzfeldt, der dog ikke formåede at snuppe den tredje plads på podiet fra Michael Færk.

LÆS OGSÅDansk VM-duo må nøjes med plads på plakaten

I gulddysten sikrede Rasmus Quaade sig ret hurtigt et forspring, og han holdt det på hele distancen. Sluttiden blev næsten den samme som i det indledende ridt, 4.33.943, mens Jens-Erik Madsen kørte på 4.38.146.

Tæt på en VM–plads
Danmarks Cykle Unions banelandstræner Sven Meyer har længst fået øjnene op for Rasmus Quaades kvaliteter og har da også benyttet ham på 4 km holdet i to World Cup-starter.

LÆS OGSÅVerdensmestres afløsere viste lovende takter

»Rasmus har overbevist mig om, at han er i besiddelse af et helt usædvanligt talent, og han står stærkt i kampen om at få en plads på holdet til VM i slutningen af marts«, fastslår Sven Meyer.

Hos kvinderne genvandt Julie Leth det danske mesterskab i scratch foran den tilbagevendte, tidligere VM-sølvvinder i pointløb Trine Schmidt.

Juniorernes DM-titel i pointløb gik til Lasse Norman Hansen. De danske mesterskaber fortsætter i eftermiddag i Ballerup Super Arena.

Annonce
stolt. Peter Aalbæk i højt humør efter aftenens prisshow i Cannes. »Det vildeste er, at Mads Mikkelsen har fået prisen som bedste skuespiller for en karakter, der er en mandlig børnehavepædagog. Det må virke vildt eksotisk ude i resten af verden«, siger han. - Foto: LARS JUST

Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig

Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.

Kunst
27. maj. KL. 21.24
Mester- eller makværk? ’La PietÀ’ af jomfru Maria med den døde Jesus på skødet, som diskuteres blandt Michelangelo- forskere. Det er en dårlig kopi, mener amerikansk forsker.

Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa

En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.

Dine penge
27. maj. KL. 22.36
Selvjustits. Forbrugerøkonom i Nordea mener, at de unge selv skal have lov at bestemme over deres penge. - Foto: Privatfoto

Lad konfirmanderne råde over pengegaverne

Unge skal lære at håndtere penge og ikke drukne i forældres gode råd.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe