Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Cykling 13. jul. 2010 KL. 10.57

Riis' penge vækker interessen hos Fuglsang

Det danske cykeltalent Jakob Fuglsang er åben for en fremtid hos Bjarne Riis, efter at holdejeren har skaffet sponsorpenge i kassen de næste to år.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

De seneste uger er der blevet spekuleret kraftigt i, at det danske cykeltalent Jakob Fuglsang vil forlade Bjarne Riis og Team Saxo Bank, når året er omme.

I Luxembourg står Fuglsangs tidligere sportsdirektør Kim Andersen - og givetvis brødrene Schleck - nemlig klar med et ambitiøst cykelprojekt.

LÆS OGSÅSungard ligeglad med stjerneflugt fra Riis

Men nu er der igen sponsorpenge i Bjarne Riis' kasse, og det får Fuglsang til at genoverveje sin fremtid.

»Nu er der penge, og nu kan man begynde at overveje mere seriøst, hvad der skal ske«, siger han ifølge Ekstra Bladet.

Bjarne Riis kunne mandag præsentere it-firmaet Sungard samt et endnu unavngivent firma som nye hovedsponsorer fra årsskiftet. Med aftalerne kan holdet bevare sit høje ambitionsniveau fremover, fortalte Riis.

Om det bliver med eller uden Jakob Fuglsang, er fortsat et åbent spørgsmål.

LÆS OGSÅRiis sætter rytterjagten ind øjeblikkeligt

Danskeren har tidligere indrømmet, at han finder Kim Andersens luxembourgske hold interessant. Men der absolut også ting, som taler for at blive hos Riis.

»Der er en superstemning og et skidegodt sammenhold på Team Saxo Bank, og det er i bund og grund vigtigere for mig end tallet på bundlinjen«, siger Fuglsang.

LÆS OGSÅRiis laver aftale med hemmelig sponsor

ritzau

Annonce
stolt. Peter Aalbæk i højt humør efter aftenens prisshow i Cannes. »Det vildeste er, at Mads Mikkelsen har fået prisen som bedste skuespiller for en karakter, der er en mandlig børnehavepædagog. Det må virke vildt eksotisk ude i resten af verden«, siger han. - Foto: LARS JUST

Peter Aalbæk: Dogmedrengene kan godt gå hjem og lægge sig

Det er det bedste år i dansk film nogensinde, siger en stolt Zentropa-boss.

Kunst
27. maj. KL. 21.24
Mester- eller makværk? ’La PietÀ’ af jomfru Maria med den døde Jesus på skødet, som diskuteres blandt Michelangelo- forskere. Det er en dårlig kopi, mener amerikansk forsker.

Omdiskuteret 'Michelangelo' blev fundet bag sofa

En amerikansk forsker har fremlagt nyt om det omdiskuterede maleri 'La Pieta'.

Dine penge
27. maj. KL. 22.36
Selvjustits. Forbrugerøkonom i Nordea mener, at de unge selv skal have lov at bestemme over deres penge. - Foto: Privatfoto

Lad konfirmanderne råde over pengegaverne

Unge skal lære at håndtere penge og ikke drukne i forældres gode råd.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Børn. Forvent alt af at blive forældre, men forvent så lidt som muligt af 'Du kan vente dig'.
26. maj. KL. 12.51

Graviditetskomedie efterlader tilskueren med kvalme

ibyen anbefaler

restaurant & cafe