Annonce
Annonce
Annonce
Fodbold 3. okt. 2012 KL. 22.34

Kæmpe afbrænder gav plads til Ronaldo-show

Ajax var tæt på et umuligt comeback, men så scorede Ronaldo - igen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Udklasseret, udspillet og nede med 0-2 efter en akrobatisk scoring tre minutter efter pausen.

Klasseforskellen var udpræget, da Cristiano Ronaldo og Real Madrid fuldstændigt overmatchede Christian Eriksen og Ajax - i 55 minutter.

En afgørende afbrænder
Det endte med en udesejr på 4-1 i et blændende Ronaldo-show, men det kunne have set meget anderledes ud, hvis det ikke havde været for en smertende afbrænder af Ajax, der i en kort opblussen pludselig havde chancen for at udligne til 2-2.

41 minutter skulle der godt nok gå, før Real Madrid fik omsat et massivt overtag i spil og chancer til en scoring.

Den satte Cristiano Ronaldo meget simpelt ind fra kort afstand, da Ajaxforsvaret i første omgang havde blokeret et af Real Madrids nærgående afslutninger.

Eriksens hjørnespark gav mål
Så var det knapt så simpelt, da Karim Benzema vendte op og ned på sig selv og helflugtede et perfekt indlæg fra Kaká i kassen kort efter pausen.

Ajax havde med sporadiske afslutninger på det tidspunkt ikke truet Real Madrid overhovedet, men det fik et lidt tilfældigt hjørnespark ændret på.

Christian Eriksen sparkede perfekt til anden stolpe, hvor Niklas Moisander ugeneret fik headet bolden i mål.

To chancer for at udligne
Den reducering tændte selvtilliden hos hjemmeholdet, der havde to gode chancer for at udligne.

Derk Boerrigter stod efter et fladt indlæg fra Daley Blind helt fri i en lidt spids vinkel, men fik skovlet bolden et pænt stykke over Iker Casillas' mål.

Christian Eriksen fik chancen på et frispark fra 26 meters afstand, men Pepe sprang højt i frisparksmuren og fik hovedet på afslutningen fra den danske landsholdsspiller.

Først med højre, så med venstre
Og så blev kampen punkteret med to fremragende scoringer inden for halvandet minut af Cristiano Ronaldo.

Først spillede han sammen med Benzema frem ad banen efter et Ajax-boldtab og fra 20 meters afstand drejede Ronaldo bolden i kassen med højrefoden.

Minuttet efter var det med venstrepoten, at portugiseren i fuldt løb løftede bolden over en prisgivet Vermeer i Ajax-målet.