Annonce
Annonce
Annonce
Fodbold 25. okt. 2012 KL. 13.02

Milan-træner fik et opkald fra bossen efter nederlag

Den værste sæsonstart for Milan i 30 år får sædet til at brænde under Massimiliano Allegri.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Det kører ikke for AC Milan og cheftræner Massimiliano Allegri i hverken den italienske Serie A eller Champions League.

Onsdag tabte Milan 0-1 ude til Malaga i Champions League, og det kommer oven på fem nederlag i de første otte kampe i Serie A, hvor Milan er placeret på en skuffende 15.-plads.

Det er den værste sæsonstart for Milan i 30 år, men Allegri har ikke tænkt sig at træde tilbage fra posten som træner af den grund.

»Jeg træder ikke tilbage. Det er ikke min stil«, siger Allegri ifølge Football Italia.

»Bliver jeg siddende på bænken lørdag? Det er I nødt til at spørge klubben om«, siger han.

En vanskelig periode
Milan-træneren har fået et opkald fra klubpræsident Silvio Berlusconi efter onsdagens nederlag, men ikke en fyreseddel.

»Jeg har ikke snakket med nogen efter kampen, men præsidenten ringede. Vi ved alle, at vi er inde i en vanskelig periode, det skal jeg være den første til at indse«.

»Men jeg tror også, at dette hold kommer tilbage med den indsats, de har lagt i det«, siger Allegri.

Milan-præsidenten giver dog foreløbig Allegri sin støtte i en liga, hvor Palermo, Chievo, Cagliari og Genoa allerede har skiftet træneren ud i denne sæson.

»Jeg ved, at I altid spørger om det samme, men jeg skifter ham ikke ud«, fastslår Galliani.

Det spøger i kulissen
Der er trods opbakningen spekulationer om, at Milans assistenttræner Mauro Tassotti vil overtage trænersædet, og at hollandske Frank Rijkaard på længere sigt er en mulig afløser. Begge har tidligere spillet i klubben.

Milan møder lørdag Genoa på hjemmebane i Serie A.

ritzau