Annonce
Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Fodbold 8. feb. 2012 KL. 13.10

Tottenham-manager renset i skattesag

Harry Redknapp blev onsdag frifundet for anklager om skattefusk ved retten i London.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Tottenham Hotspurs manager, Harry Redknapp, er ikke skyldig i skattefusk, erklærede retten i London onsdag.

Sammen med Milan Mandaric stod Redknapp anklaget for at have omgået skattereglerne for et beløb på 189.000 pund, svarende 1,68 millioner danske kroner.

Pengene blev indbetalt til Redknapps konto i Monaco, mens han og Mandaric sammen stod i spidsen for Portsmouth.

Redknapp, som var manager i Portsmouth fra 2005 til 2008, og Mandaric, som var ejer af klubben dengang, har benægtet, at pengene, som blev overført til Redknapps konto, var arbejdsrelateret.

En venskabelig gestus
Ifølge de to mænd var de 189.000 pund alene udtryk for en venskabelig gestus fra Milan Mandaric til Harry Redknapp - en forklaring dommeren altså nu har godtaget efter en tre uger lang retssag.

Anklageren hævdede, at pengene var bonus for Redknapps andel i handel med spillere, og at pengene derfor var skattepligtige.

LÆS OGSÅRedknapp afviser skyld i bedragerisag

Redknapp, der har kæmpesucces som manager for Tottenham Hotspur i Premier League, har hele vejen igennem erklæret, at han intet har at gøre med anklagerne.

»Jeg er den mest ikke-grådige person, man kan finde«, har han sagt undervejs i sagen.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

ritzau

Annonce
Danmark
28. maj. KL. 11.09

15-årig dreng legede 'krig': I livsfare efter fald på ti meter

En gruppe drenge legede med splatterpistoler i en tom lagerbygning i Slagelse.

Danmark
28. maj. KL. 09.03 opdateret KL. 09.17

Pirater bag gidseltagning af dansk sejlerfamilie meldes anholdt

Politiaktion i Somalia fører til anholdelse af syv pirater.

Danmark
28. maj. KL. 08.33
grænseoverskridende. Selv om de risikerer et klip i kørekortet og en bøde på 2.000 kroner kører flere buschauffører over for rødt. - Foto: Jens Dresling

Pressede buschauffører drøner over for rødt

De mange vejarbejder i København, får flere chauffører til at træde på speederen, mener tillidsmand.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Stil. Britisk stil, parisisk stemning og et indbydende spisekort, som holder, hvad det lover - og lidt til. Nimb serverer velsmagende og veltillavede retter til rimelige priser. - Foto: Joachim Adrian
27. maj. KL. 12.10

Et gastronomisk løft til overkommelige priser

ibyen anbefaler

restaurant & cafe