Annonce
Annonce
Annonce
Fodbold 13. aug. 2012 KL. 17.12

Uefa nedsætter Terrys karantæne for knæspark

John Terry slipper med to spilledages karantæne for at sparke FC Barcelonas Sanchez ned i Champions League.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Chelsea-anfører John Terry har fået reduceret den straf, han fik for at give FC Barcelonas Alexis Sanchez et knæ i ryggen i forårets semifinale i Champions League.

Terry fik rødt kort og blev automatisk idømt tre spilledages karantæne for den voldsomme handling.

Efter en appelsag har det europæiske fodboldforbund (Uefa) dog ændret straffen, så Chelsea-forsvareren slipper med kun to spilledages karantæne i de europæiske turneringer.

LÆS OGSÅFodboldforbund trodser domstol: John Terry skal dømmes for racisme

Den tredje karantænedag er blevet gjort betinget i en treårig periode. Det vil sige, at Terry kun kommer til at afsone den, hvis han igen dummer sig på banen.

Med til gruppespil i september
Den første spilledag har han allerede afsonet under sidste sæsons Champions League-finale, og den anden kan han se frem til at afsone i den europæiske Super Cup mod Atlético Madrid i slutningen af august.

Dermed vil Terry med stor sandsynlighed kunne slippe for at sidde på tribunen, når de forsvarende Champions League-vindere fra Chelsea starter i gruppespillet til september.

ritzau