Annonce
Annonce
VM 2010 1. jun. 2010 KL. 10.38

Tyskland spiller for afdød kammerat

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

tyskland

  • Befolkningstal: 82 millioner
  • Hovedstad: Berlin
  • Spilledragt: Hvide bluser, sorte bukser, hvide strømper
  • Nationale fodboldforbund grundlagt i 1900
  • VM-deltagelser: 17 (1934, 1938, 1954, 1958, 1962, 1966, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1994, 1998, 2002, 2006, 2010)
  • Bedste resultat: Tre gange guld (1954, 1974, 1990)
  • Kvalifikation: Vandt den europæiske gruppe 4 med 26 point (8sejre, 2 uafgjorte, 0 nederlag) foran Rusland (22), Finland (18), Wales (12), Aserbajdsjan (5), Liechtenstein (2)

De tyske fodboldbosser er klar i mælet og har været det længe. Tysklands fodboldlandshold kan i Sydafrika vinde nationens fjerde VM-guld. Men optimismen fik et knæk, da Michael Ballack måtte melde fra med en skade, han pådrog sig i den engelske FA Cup-finale.

Trods Ballacks afbud er det stadig i orden at tage Tyskland ind blandt favoritterne, for tyskerne vandt VM-bronze for fire år siden og EM-sølv for to år siden. Desuden har landstræner Joachim Löws tropper været suveræne i kvalifikationen med otte sejre og to uafgjorte i 10 kampe.

En nation i chok
Til slutrunden i Sydafrika er tyskerne - på en yderst trist baggrund - endda ekstra motiverede. Tyskerne spiller ikke bare for guldet, men også for den tidligere holdkammerat Robert Enke, der i november sidste år begik selvmord på grund af en depression.

Den tidligere Hannover-målmand blev af mange betragtet som favorit til at være førstevalg til VM-slutrunden. Enkes selvmord chokerede hele det tyske fodboldmiljø, og landsholdet har lovet at levere en stor indsats for sin afdøde kammerat.

Hvem skal score målene?
I 2006 ved VM på hjemmebane leverede holdet offensivt spil, og med følelserne hængende uden på tøjet underholdt landsholdet en hel nation.

To af Tysklands store profiler dengang var angriberne Miroslav Klose og Lukas Podolski. Netop de to spillere virker yderst uskarpe for tiden. Podolski scorer ikke mål for Köln, mens Klose ikke er fast mand hos Bayern München.

Det er et tredje tysk angrebsalternativ, Mario Gomez, i øvrigt heller ikke, og netop de formsvage angribere kan blive det største problem for tyskerne.

ritzau

Annonce
Det arabiske oprør
28. maj. KL. 17.27
Mægler. FN's tidligere generalsekretær Kofi Annan ankom i dag til Damaskus med en svær opgave foran sig. - Foto: BASSEM TELLAWI/AP

Chokeret Kofi Annan forsøger på ny at mægle i Syrien

Fredsmægleren Kofi Annan sender appel til »alle, der har våben« efter massakre i Syrien.

Internationalt
28. maj. KL. 16.44
Organ-handel. Et stadigt stigende behov for organer nærer det sorte marked, vurderer Verdenssundhedsorganisationen, WHO. Blandt de lande, hvor handlen trives er Pakistan, som på billedet, og Indien. - Foto: KHALID TANVEER/AP

Nyrer sælges hver time på det sorte marked

Ulovlig handel med organer er begyndt at boome igen, viser ny rapport

Fodbold
28. maj. KL. 16.55
FORFULGT. Det var en tydelig berørt Adem Ljajic, der blev overfaldt af sin træner under en Serie A-kamp. - Foto: FABRIZIO GIOVANNOZZI (arkiv)/AP

Serber smidt ud for ikke at synge med på nationalmelodien

Fodboldtilværelsen har været hård ved Adem Ljajic i den seneste måned.

Annoncer
Annoncer