Annonce
Annonce
VM 2010 11. jul. 2010 KL. 09.30

Enige spaniere: Vi fortjener at vinde

Spanien er europamestre, og FC Barcelona sætter dagsordenen i europæisk fodbold. Nu skal arbejdet gøres færdigt, lyder det i Spanien.

Annonce

VM 2010

TV fra VM

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

18-årige Jaume Marota tøver ikke et sekund, da han stående uden for Mini Estadi FC Barcelona vurderer Spaniens chancer i VM-finalen mod Holland.

»Ikke alene vinder vi. Men vi fortjener at vinde, for Spanien spiller det bedste fodbold«, lyder det kort og kontant, og den holdning er han ikke alene med.

Ikke alene pressen og tilhængerne tror på sejren. Det samme gør spillerne.

»Vi vil gå over i historien ved at vinde dette trofæ. Det vil være godt for fodbol?den, for denne sport i det hele taget, og dertil kommer, at denne generation er den bedste«, siger Barcelonaspilleren Xavi Hernández i et interview i avisen El Periodico de Cataluña.

LÆS OGSÅSpaniere optimister før finalebraget

I samme interview peger hans medspiller i Barça, Carles Puyol, på et andet vigtigt element.

»Det bliver en kompliceret finale. Men vi er vant til den slags kampe, både for Barcelona og landsholdet«.

Netop det kan blive udslagsgivende, mener en hollandsk familiefar, der ledsaget af fruen og to sønner er på indkøb i FC Barcelonas store souvenirbutik.

LÆS OGSÅSpanske flag går som varmt brød

»Med en kerne af spillere fra Barcelona og Real Madrid har spanierne mere erfaring end os. Vi har f.eks. spillere fra Ajax Amsterdam, der regelmæssigt taber til danske hold«, siger turisten Leo med et grin.

Han mener ligesom den hollandske Barcelonalegende Johan Cruyff, at niveauforskellen klart er i spaniernes favør.

»Men vi har stærke angribere, og det bliver under alle omstændigheder en spændende kamp. Det er også sjovt, at Holland, der har betydet så meget for netop FC Barcelona med spillere og trænere som Johan Cruyff og Louis van Gaal, skal spille finale mod Spanien«.

Moderne totalfodbold
Andre peger også på, at Spanien er en værdig arvtager til den totalfodbold, der gjorde Holland til en fodboldmæssig stormagt i 1970’erne.

»Det spanske landsholds spil er inspireret af Barcelona med maksimal kontrol over bolden. Det er også Johan Cruyffs filosofi«, siger Jaume Marota, der trods sine kun 18 år kan sin fodboldhistorie.

Johan Cruyff, der er bosat i Barcelona, er ingen større beundrer af det hollandske landshold, hvis spil han anser for at være fantasiløst sammenlignet med det spanske, der er stærkt påvirket af Barcelonas spillestil.

LÆS OGSÅHollandsk legende foretrækker Spanien

Det fremgår også af nomineringerne til turneringens bedste spiller, som Fifa, Det Internationale Fodboldforbund, står for. Tre Barcelonaspillere fra det spanske hold, nemlig Andrés Iniesta, David Villa og Xavi Hernández, figurerer på listen sammen med en fjerde Barça-spiller, argentinske Lionel Messi.

Den spanske sportspresse vurderer næsten enstemmigt, at spillere som Xavi Hernández og Andrés Iniesta hæver sig over de andre.

LÆS OGSÅSpanien dominerer kåringen af VM's bedste

Iniestas bevægelser på banen, hans hurtige ryk og hans enestående evne til at kontrollere bolden i alle faser skaber åbninger for de andre spillere, og Xavi Hernández er generalen med det store overblik.

Xavi Hernández kan ligesom forsvarsklippen Carles Puyol også kæmpe, og det er en anden af holdets kvaliteter, siger landstræner Vicente del Bosque til avisen Mundo Deportivo.

Han henviser til kampen mod Portugal, hvor de spanske spillere ifølge ham hele tiden dækkede en medspiller, som faldt, eller som blev udspillet af en portugiser.

»Det er billedet på en helt ekstraordinær solidaritet«, siger han, og den kan der ifølge landstræneren blive brug for.

Han nævner, at faren kan komme fra hollandske fløjspillere som Dirk Kuyt og Arjen van Robben.

PROFILER

»De rykker ind udefra, og de prøver omgående at komme i stilling til et skud eller en aflevering, eller de fungerer som mur for de andre. Man må heller ikke glemme Sneijder, som skyder vidunderligt udefra«.

Hele Spanien er klar
Hollands store problem er forsvaret, vurderer de fodboldkyndige spaniere ude ved Barças store sportshal, Palau Blau Grana.

»Og læg så mærke til, at vi stort set ikke lukker mål ind, på trods af at vores forsvarere som Sergio Ramos er meget offensive«, siger en af klubbens ansatte, som ikke er bange for at rose landsholdsspillerne fra andre klubber end Barcelona.

»Hold øje med Fernando Llorente fra Athletic Bilbao. Han er en af fremtidens folk i spansk fodbold, og han er ligesom flertallet af spillerne hos os uddannet i klubbens egen ungdomsafdeling«.

PROFILER

Men i aften handler det om Holland, og hele Spanien er klar til finale. Flagfabrikanternes omsætning er firedoblet i forhold til det normale, Adidas sælger dobbelt så mange spillertrøjer som ved EM for to år siden, og i Madrid og Barcelona venter myndighederne hundredtusindvis af mennesker foran storskærmene.

Annonce
Det arabiske oprør
28. maj. KL. 17.27
Mægler. FN's tidligere generalsekretær Kofi Annan ankom i dag til Damaskus med en svær opgave foran sig. - Foto: BASSEM TELLAWI/AP

Chokeret Kofi Annan forsøger på ny at mægle i Syrien

Fredsmægleren Kofi Annan sender appel til »alle, der har våben« efter massakre i Syrien.

Internationalt
28. maj. KL. 16.44
Organ-handel. Et stadigt stigende behov for organer nærer det sorte marked, vurderer Verdenssundhedsorganisationen, WHO. Blandt de lande, hvor handlen trives er Pakistan, som på billedet, og Indien. - Foto: KHALID TANVEER/AP

Nyrer sælges hver time på det sorte marked

Ulovlig handel med organer er begyndt at boome igen, viser ny rapport

Fodbold
28. maj. KL. 16.55
FORFULGT. Det var en tydelig berørt Adem Ljajic, der blev overfaldt af sin træner under en Serie A-kamp. - Foto: FABRIZIO GIOVANNOZZI (arkiv)/AP

Serber smidt ud for ikke at synge med på nationalmelodien

Fodboldtilværelsen har været hård ved Adem Ljajic i den seneste måned.

Annoncer
Annoncer