Annonce
Annonce
VM 2010 11. jul. 2010 KL. 12.04

Robben frygter ikke Spaniens skarpretter

Det er Xavi og Iniesta, som Holland skal koncentrere sig om, mener fløjen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Han har knækket alle forsvarer på sin vej, scoret fem mål og ligger på en delt førsteplads på topscorerlisten.

Alligevel er David Villa ikke en mand, som Hollands Arjen Robben frygter. Hans bekymringer huserer på midtbanen.

»Xavi og Iniesta er dem vi virkelig skal holde øje med. De bestemmer, hvordan Spanien skal spille, og sørger for, at boldene kommer frem til Villa«, siger Robben til den hollandske avis De Telegraaf.

LÆS OGSÅ Enige spaniere: Vi fortjener at vinde

HJERNERNE.  Spaniens største stjerne er ifølge Arjen Robben Xavi (tv) og Iniesta (midten) Han understreger, at hvis Holland skal have en chance i aftenens VM-finale, skal de to Barcelona-spillere markeres helt tæt.

»Får de bare den mindste plads, er vi i problemer«, siger han.

Robben er dog samtidig overbevist om, at han og holdkammeraterne har kvaliteten til at løse den opgave.

LÆS OGSÅ Finalens profiler: Xavi vs. Sneijder

»Vi har en meget solid blokade med to midtbanespillere, Nigel de Jong og Mark van Bommel, som er vores omdrejningspunkt, og fire stærke forsvarer bag dem. De er den væsentligste styrke på vores hold«, påpeger han.

»Derudover har vi fodboldspillere med stor individuel kvalitet, som kan gøre en forskel. De kan dukke op ud af ingenting og score et mål«.

»Vi er overbeviste om, at vi kan vi denne finale«.

Annonce
Det arabiske oprør
28. maj. KL. 17.27
Mægler. FN's tidligere generalsekretær Kofi Annan ankom i dag til Damaskus med en svær opgave foran sig. - Foto: BASSEM TELLAWI/AP

Chokeret Kofi Annan forsøger på ny at mægle i Syrien

Fredsmægleren Kofi Annan sender appel til »alle, der har våben« efter massakre i Syrien.

Internationalt
28. maj. KL. 16.44
Organ-handel. Et stadigt stigende behov for organer nærer det sorte marked, vurderer Verdenssundhedsorganisationen, WHO. Blandt de lande, hvor handlen trives er Pakistan, som på billedet, og Indien. - Foto: KHALID TANVEER/AP

Nyrer sælges hver time på det sorte marked

Ulovlig handel med organer er begyndt at boome igen, viser ny rapport

Fodbold
28. maj. KL. 16.55
FORFULGT. Det var en tydelig berørt Adem Ljajic, der blev overfaldt af sin træner under en Serie A-kamp. - Foto: FABRIZIO GIOVANNOZZI (arkiv)/AP

Serber smidt ud for ikke at synge med på nationalmelodien

Fodboldtilværelsen har været hård ved Adem Ljajic i den seneste måned.

Annoncer
Annoncer