Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Håndbold 1. feb. 2012 KL. 11.11

AG København køber verdensklassefløj

Den svenske håndboldspiller Fredrik Petersen skifter 1. juli Bjerringbro-Silkeborg ud med AG København.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Mesterholdet i herrehåndbold AG København får 1. juli tilgang af den svenske landsholdsspiller Fredrik Petersen, som har underskrevet en treårig kontrakt med sin kommende arbejdsgiver.

»AG København er ønskeklubben for mig. Det er med afstand Skandinaviens største håndboldklub, som alle gerne vil spille for. Derfor var jeg heller ikke et sekund i tvivl, da jeg fik muligheden«, siger venstrefløjen i en pressemeddelelse.

»Jeg vil være med i toppen af Europa og spille om de helt store trofæer. Jeg kommer til en klub med to klassespillere på alle pladser, med en ekstremt god træningskultur og med en fantastisk hjemmebane«.

»Det findes ikke meget bedre hverken i Danmark eller andre steder, så jeg glæder mig naturligvis ekstremt meget«, siger svenskeren.

Cheftræner Magnus Andersson siger følgende om sin landsmand:

»Vi får en ekstremt motiveret og engageret spiller, som brænder for sporten og for at komme til AG København«.

»Med sin hurtighed, spillemæssigt og indstillingsmæssigt er han i verdensklasse, hvilket han har bevist både i den danske liga og på det svenske landshold, hvor han desværre blev skadet i første kamp til EM, men ellers har været fast førstevalg«.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

ritzau

Annonce
Danmark
28. maj. KL. 12.51
Sommer? Den seneste uges sommervejr bliver nu afløst af mere køligt og ustadigt vejr. - Foto: Lars Hansen

DMI: Det var dén sommer - i hvert fald for nu

Var varmen varet ved, havde det været en katastrofe, siger DMI.

Internationalt
28. maj. KL. 12.25 opdateret KL. 12.32
overgreb. Over 90 mennesker - heraf mange børn - blev dræbt efter massakren i Houla. Billedet viser angiveligt ligene. - Foto: Anonymous/AP

Fredsmægler er ankommet i Syrien kort tid efter massakrer

Den internationale fredsmægler Kofi Annan skal mødes med politiske ledere.

iByen
28. maj. KL. 12.36
gadefest. Distortion bryder løs fra på onsdag og ugen ud - nu også med pop up-fester i Ishøj, Skovbrynet og Ballerup. - Foto: Nick Levin (arkiv)

Guide: Din Distortion

Ud på gaden med dig! Ibyen har været på opdagelse i årets program og guider dig til ugens sjoveste Distortion-arrangementer.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Stil. Britisk stil, parisisk stemning og et indbydende spisekort, som holder, hvad det lover - og lidt til. Nimb serverer velsmagende og veltillavede retter til rimelige priser. - Foto: Joachim Adrian
27. maj. KL. 12.10

Et gastronomisk løft til overkommelige priser

ibyen anbefaler

restaurant & cafe