Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Håndbold 20. aug. 2009 KL. 12.50

Lang karantæne for Champions League-snyd

Karantæne og bøde til den russiske tophåndboldklub Lada Toljatti for forsøg på at bestikke sig til sejr over Slagelse.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Den russiske håndboldklub Lada Togliatti forsøgte at snyde sig til en sejr i en Champions League-gruppekamp mod Slagelse FH i 2006. Men snyderiet har ramt russerne som en boomerang, efter det europæiske håndboldforbund (EHF) har færdigbehandlet sagen.

Oleg Yepifanov fra Lada Togliattis administration forsøgte ifølge EHF at bestikke kampens dommere, og nu må han i fem år ikke beskæftige sig med international håndbold.

Fem og to års karantæne
Lada Togliattis manager, Julia Visner, bliver også straffet, fordi hun ikke samarbejdede med EHF i opklaringen af sagen. Hun har også fået forbud mod at beskæftige sig med international håndbold - i hendes tilfælde to år.

Desuden skal klubben betale cirka 220.000 kroner i bøde, og i gentagelsestilfælde bliver den idømt to års karantæne.

LÆS ARTIKELHåndboldforbund undersøger danskerkampe

LÆS ARTIKELForsøg på bestikkelse i Slagelse-kamp

Lada Togliatti forsøgt også at bestikke sig til en sejr i en anden Champions League-kamp mod Viborg HK. I forbindelse med den sag fik den ukrainske dommer Valentyn Vakula fire års karantæne for på vegne af den russiske klub at forsøge at bestikke kampens tyske dommerduo.

Den russiske klub har 21 dage til at appellere dommen til det europæiske håndboldforbund.

Viborg vandt iøvrigt kvindernes Champions League-turnering i 2006 over den slovenske klub Krim Ljubljana med et enkelt mål.

ritzau

Annonce
Danmark
28. maj. KL. 12.51
Sommer? Den seneste uges sommervejr bliver nu afløst af mere køligt og ustadigt vejr. - Foto: Lars Hansen

DMI: Det var dén sommer - i hvert fald for nu

Var varmen varet ved, havde det været en katastrofe, siger DMI.

Internationalt
28. maj. KL. 12.25 opdateret KL. 12.32
overgreb. Over 90 mennesker - heraf mange børn - blev dræbt efter massakren i Houla. Billedet viser angiveligt ligene. - Foto: Anonymous/AP

Fredsmægler er ankommet i Syrien kort tid efter massakrer

Den internationale fredsmægler Kofi Annan skal mødes med politiske ledere.

iByen
28. maj. KL. 12.36
gadefest. Distortion bryder løs fra på onsdag og ugen ud - nu også med pop up-fester i Ishøj, Skovbrynet og Ballerup. - Foto: Nick Levin (arkiv)

Guide: Din Distortion

Ud på gaden med dig! Ibyen har været på opdagelse i årets program og guider dig til ugens sjoveste Distortion-arrangementer.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Stil. Britisk stil, parisisk stemning og et indbydende spisekort, som holder, hvad det lover - og lidt til. Nimb serverer velsmagende og veltillavede retter til rimelige priser. - Foto: Joachim Adrian
27. maj. KL. 12.10

Et gastronomisk løft til overkommelige priser

ibyen anbefaler

restaurant & cafe