Annonce
Annonce
Annonce
OL 2012 25. jul. 2012 KL. 17.00

Pssst: Så er OL i gang

Kampen om de 302 sæt OL-medaljer ved London-legene er indledt - i Wales.

10.500 atleter fra 204 nationer kæmper om 302 sæt medaljer i 26 idrætsgrene under mottoet Inspire a Generation.

Over syv års forberedelse er slut for folkene bag London 2012, som officielt åbnes på fredag.

Men der er allerede action ovre i Storbritannien.

Det gigantiske Millennium Stadium i Cardiff, Wales, danner i disse minutter rammen om de første sportslige aktiviteter i den over to uger lange megabegivenhed, hvor der er 113 danske deltagere.

LÆS OGSÅOL's hjerte er vokset ud af en møgdynge

De kvindelige fodboldspillere fra Storbritannien og New Zealand tog forskud på OL-glæderne kl. 17 dansk tid, mens de første danske håb - bueskytterne Carina Christiansen, Maja Jager og Louise Laursen - først skal i aktion fredag eftermiddag.

Politiken.dk følger de danske udøvere og verdens største superstjerner på tætteste hold med otte udsendte medarbejdere.

Det bliver en fest
Redaktør Rasmus Bech forventer et helt andet OL end for fire år siden i Beijing, selv om London endnu ikke syder og koger.

Men det vil ske i løbet af de næste dage, hvor atleter og turister fra hele verden flyves ind – hvilket vil gøre den kulørte storby endnu mere spraglet, endnu mere festlig, endnu rigere på tungemål.

FAKTA Her er de 113 danske OL-deltagere

»Jeg er ikke i tvivl om, at det bliver en stor sportsfest. Og at den vil komme til at præge London i langt højere grad, end legene prægede Beijing for fire år siden. Dengang i Kina var der nemlig ikke tale om en ’fest’ – men om et sportsarrangement, der nok imponerede i kraft af sine fantastiske arenaer, men som aldrig slog igennem i den kinesiske hovedstad, og som heller ikke ramte fortovslivet. Beijing var en ’død’ by, ganske blottet for folkefest, trods styrets anstrengelser for at favne os alle med smil og stegte ænder«, lyder det fra Rasmus Bech.

Let the party begin!