Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Tennis 2. okt. 2010 KL. 13.26

Nadal fik sjældne smæk af landsmand

Verdens bedste tennisspiller kunne ikke udnytte et hav af breakchancer i turnering i Thailand.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Det sker sjældent, rigtig sjældent, at denne sæsons alt dominerende spiller på ATP-turen, spanske Rafael Nadal, taber til en landsmand.

Og endnu mere sjældent, at det sker mod en af de mere anonyme af slagsen.

LÆS OGSÅNadal melder sig ind i eksklusiv klub

Når det så ydermere sker, efter Nadal har vundet første sæt, så er sensation et nærliggende udtryk for dagens semifinaleresultat i Bangkok.

Karrierens største sejr
Den tre år ældre Guillermo Garcia-Lopez vandt 2-6, 7-6, 6-3 og kunne dermed notere sin karrieres største og mest overraskende sejr. fighter.  Guillermo Garcia-Lopez gav sig fuldt ud i kampen mod verdens pt bedste tennisspiller Rafael Nadal. Foto: AP

Den kom ikke mindst i hus via et ukueligt fighterhjerte – en af de ting Nadal ellers er så kendt for – og det reddede ham blandt andet igennem 24 ud af 26 breakchancer til Nadal.

FOTONadal vandt US Open

Også en helt usædvanlig statistik med tanke på, at netop Nadal normalt er meget skrap til at udnytte sine muligheder, når han får modstanderen sat under det pres.

Finne overraskende i finalen
Men i stedet for at ranglistens nr.1 Rafael Nadal i morgen kunne spille om sin 43. titel, så er det Garcia-Lopez (nr. 53), der skal slås for sin anden titel, efter den første kom i hus sidste år i Kitzbühl.

Hans modstander i finalen er – også lidt overraskende – finnen Jarkko Nieminen, der besejrede den hårdt servende tysker Benjamin Becker i to sæt.

Nieminen har besejret to af de seedede spillere – serberen Viktor Troicki og østrigeren Jürgen Melzer – på sin vej til slutkampen.

Annonce
Politik
28. maj. KL. 19.05
Topskat. Færre lærere skal betale topskat efter reformen, oplyser Økonomi- og Indenrigsministeriet. - Foto: DALUM ASTRID

Regeringen vil lade 250.000 danskere slippe for topskat

Regeringen vil bruge knap fem milliarder kroner på at hæve topskattegrænsen med 58.000 kroner.

Danmark
28. maj. KL. 18.25 opdateret KL. 18.34

Aalborgensere evakueret efter voldsom brand

Såvel opgange som en biograf er blevet evakueret. Ingen er kommet til skade.

Gadeplan
28. maj. KL. 19.40
HÆRVÆRK. Graffiti på statue ved Dronning Louises Bro i København.

Københavnske vejstrækninger har 1,5 stykker graffiti per meter

Der er blevet - en lille bitte smule - længere mellem graffitien i byen. Optælling viser et fald på 0,76 pct. i graffiti i hovedstaden.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Jarlen. Han er den næste i rækken af kendte, der udstiller sine malerier. Lige så slemt som fodmalere, der plager folk om at købe deres værker, mener Djævlens Advokat. - Foto: JACOB EHRBAHN (arkiv)
27. maj. KL. 17.41

Djævlens Advokat: Jarlen: Det har været mit kors her i livet at skulle bære det navn

ibyen anbefaler

restaurant & cafe