Annonce
Annonce
Annonce
Tennis 30. maj. 2012 KL. 13.36

Verdens nummer 99 lod Djokovic arbejde for sejren

Verdens bedste tennisspiller er klar til 3. runde i Paris efter ujævn indsats mod slovener.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Novak Djokovic' jagt på den første titel ved French Open, der vil gøre ham til indehaver af alle fire grand slam-trofæer på en gang, kan fortsætte.

Men Djokovic kom bestemt ikke sovende til 3. runde af turneringen i Paris.

Den serbiske verdensetter åbnede som lyn og torden i 2. runde-kampen mod sloveneren Blaz Kavcic, der i 1. sæt ikke formåede at tage point i Djokovic' serv.

Kavcic kom i 2. sæt dog stærkt tilbage og var foran med et break, inden den 25-årige slagmaskine fra Beograd fik stoppet modgangen og bl.a. via en total på 21 rene vindere i 3. sæt fik banet vej for en arbejdssejr i tre sæt - 6-0, 6-4, 6-4.

Den jævnaldrende Blaz Kavcic, nummer 99 på ranglisten, viste solidt spil med forhånden, hvilket adskillige gange frustrerede Djokovic, men serberen kunne trods 34 uprovokerede fejl efter to timer og 21 minutters spil udnytte sin fjerde matchbold til den ventede sejr.

Grand slam

Herresingle

Følgende spillere har vundet de fire store - Australian Open, French Open, Wimbledon og US Open - i et kalenderår:

  • Don Budge, USA (1938)
  • Rod Laver, Australien (1962)
  • Rod Laver, Australien (1969)

Spillere med sejre i Australian Open, French Open, Wimbledon og US Open:

  • Fred Perry, England
  • Roy Emerson, Australien
  • Andre Agassi, USA
  • Roger Federer, Schweiz
  • Rafael Nadal, Spanien

Kan sætte en lille milepæl
Novak Djokovic, som kan blive den første mand, der vinder fire grand slam-turneringer i træk siden Rod Laver i 1969, har endnu sin første turneringssejr på grus til gode i denne sæson. To gange har han tabt finaler til gruskongen og storfavoritten i Paris, Rafael Nadal, og hvis seedningen ved French Open holder, så bliver det projekterede finalemøde med netop Nadal en realitet.

NADAL VIDEREGruskongen viste ingen nåde

»Det vil betyde enormt meget for mig, men jeg har ikke tænkt så meget over det, da jeg helst ikke vil lægge for meget pres på mig selv«, sagde Djokovic for få dage siden, da han på et pressemøde blev bedt om at forholde sig til, at han i tilfælde af sejr i Paris kan indskrive sig blandt i korte række spillere, der har vundet verdens fire mest prestigefyldte tennisturneringer.

FACEBOOKBliv ven med Politiken