Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 9. jul. 2010 KL. 21.51

Spansk politi har afdækket narkonetværk

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Fem både, 100 biler og omkring 175 ejendomme er blevet undersøgt som led i en omfattende politioperation mod hash.

Spansk politi har optrævlet et internationalt netværk af hashsmuglere fra Marokko. 65 personer er pågrebet i sagen og 20 ton narkotika er beslaglagt.

Fem både, 100 biler og omkring 175 ejendomme er også blevet undersøgt som led i en omfattende politioperation, oplyser det spanske indenrigsministerium.

»Organisationen har haft en omfattende infrastruktur i Marokko«, understreger de spanske myndigheder.

Moderskib i spids
Gruppen anvendte under deres smuglinger et 'moderskib' og fordelte derefter narkotikaen i mindre fartøjer.

Blandt de 65 anholdte er der spaniere, algeriere, colombianere og marokkanere.

Spanien er et af de vigtigste indskibningssteder for narkotika i Europa - deriblandt hash fra det nordlige Afrika og kokain fra Latinamerika.

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
EURO 2012
29. maj. KL. 10.00 opdateret KL. 10.05
Ude. Thomas Sørensen blev skadet i weekendens kamp mod Brasilien, som landsholdet tabte med 3-1. - Foto: Jens Dresling (arkiv)

Skade koster Thomas Sørensen EM-plads

Kasper Schmeichel skal til EM-slutrunden i stedet for den rygskadede Thomas Sørensen.

Politik
29. maj. KL. 08.03

Regeringen vil hente 2,7 milliarder på afgifter

Afgifter på blandt andet sukker og fedt skal være med til at finansiere regeringens skattereform.

Succes. Peter 'Ålen' Aalbæk Jensen kan se tilbage på et glimrende Cannes-år. - Foto: Thomas Sjørup (arkiv)

Hele verden køber 'Jagten' efter Cannes-succes

Zentropa-direktør Peter Aalbæk Jensen kan gå på vandet og melder 'udsolgt'.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

02:29

28. maj. KL. 17.03 TV Bonderøvens overmænd bor i Hobbit-byen