Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Russiske skovbrande truer atomfaciliteter
Brandene har allerede ramt radioaktivt forurenede områder og truer med at ramme strømforsyningen til atomanlæg.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Se traileren til 'Prometheus'
TV Se traileren til 'Laksefiskeri i Yemen'
TV Se traileren til 'Limbo'
TV Bonderøvens overmænd bor i Hobbit-byen
TV Mads Mikkelsen: Jeg gjorde mig klar til at klappe ad alle andre
TV Barsels-bootcamp: Brug din baby til at træne benene
TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det
TV Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Flammerne fra skovbrande nærmer sig atomanlægget Majak i byen Osjorsk i Tjeljabinsk-regionen, omkring 2.000 km øst for Moskva.
Det skriver det russiske nyhedsbureau RIA-Novosti. Majak er hovedcenter for opbevaring og bearbejdning af atomfald.
»Der foregår en desperat kamp imod flammerne i regionen«, skriver nyhedsbureauet Itar-Tass.
LÆS OGSÅ Antallet af døde er fordoblet i Moskva
I fredags nærmede flammerne sig en anden atomby, Snesjinsk, der huser et atomforskningscenter, der har testet atomvåben siden 1955.
»Situationen er under kontrol i Snesjinsk«, udtalte katastrofeministeriet tirsdag. For at bremse flammetruslen imod Majak, 80 km fra Snesjinsk, er hele regionen sat i undtagelsestilstand med forbud mod at gå i skove og parker, ifølge RIA-Novosti.
Heftige brande i en måned har også truet andre atomanlæg som et atomforskningscenter ved Sarov, omkring 500 kilometer øst for Moskva. Også i Sarov-regionen kaldes situationen ’uforudsigelig’, da nye brande opstår, så såre andre er slukket.
Potentiel katastrofe
Vladimir Sjubrov, leder af energi- og atomovervågningen ved Ruslands Greenpeace, siger, at selv om det afværges, at brandene udløser atomkatastrofer, »er der en stor risiko for, at de afbryder strømforsyningen til faciliteterne. Det har vi set eksempler på«.
I 2000 blev strømmen afbrudt til Majak i 20 minutter. »Så længe kunne reservesystemet klare det. Havde det varet længere, ville vi have oplevet en katastrofe i reaktorerne«, siger Sjuvrov.
LÆS OGSÅDanskere advares mod at rejse til Moskva
I sidste uge blev reaktorer på atomkraftværket i Voronesj, syd for Moskva, lukket ned. Det er sket på mindst fire andre af Rusland 30 atomkraftværker med aktive reaktorer.
»Det kaldes forebyggelse, men vi ved, at der var tale om overophedning af en reaktor i Voronesj. Situationen var endnu værre i en lukket militærby, hvor militæret heldigvis nu ser ud til at have fået kontrol med situationen«.
Er der tale om, at brande i radioaktivt forurenede områder fra tidligere atomkatastrofer forværrer sundhedsrisikoen?
»Helt afgjort, og vi har ved hjælp af Nasa’s overvågningssystem udarbejdet et kort, der viser, at over 20 atomforgiftede områder brænder«.
FOTORusland kæmper mod flammer og røg
Katastrofeministeriet har afvist forlydender om brande ved Brjansk nær Ukraine, som blev stærkt forurenet under katastrofen på Tjernobyl.
»Vi ved fra Nasa’s billeder, at det brænder der. Der bør især holdes øje med forgiftede områder, så det er dybt foruroligende, hvis myndighederne end ikke ved, at det også brænder der«, siger Sjuvrov.
Kan det tænkes, at informationer bare holdes tilbage?
»Ja. Vores nyhedsside om farerne ved brandene er blevet blokeret, så den ikke fungerer nu«.
Verdens mest skovrige land
Majak har et dårligt ry, da Ruslands måske værste atomkatastrofer fandt sted her i 1957 med endnu mere radioaktivt udslip end fra Tjernobyl næsten 30 år senere.
I Majak var dødstallet officielt 200, langt højere ifølge uafhængige eksperter, og dødstallet efter bestråling forblev højt i årtier i et forurenet område på omkring 100 kvadratkilometer.
Helikoptere er sat ind i slukningsarbejdet i de nævnte områder, men i Moskva-regionen kan fly ikke tages i brug på grund af den tætte tåge fra brandene.
LÆS OGSÅ Ekspert: Raske lunger overlever russisk røg
Atomeksperten Jan Beranek ved Greenpeace International siger, at skovbrande i atomforurenede områder truer lokalbefolkningen med øget radioaktivitet »i forskellig grad, alt efter vindretningen«.
Han mener dog ikke, at den øgede radioaktivitet truer andre dele af Europa, »med mindre ilden direkte rammer en atomfacilitet«.
Men selv i det tilfælde vil det næppe indebære risiko for det øvrige Europa, siger Poul Erik Nystrup ved den danske Beredskabsstyrelse: »Vi ser ingen fare i øjeblikket, da brandene er langt væk fra anlæggene, og et præventivt beredskab gør en katastrofe lidet sandsynlig«.
Nærmer sig Tjernobyl-niveau
Beredskabsstyrelsen fik i sidste uge en henvendelse fra Ruslands katastrofeministerium, da brandene nærmede sig områder forurenet af Tjernobyl-katastrofen.
Poul Erik Nystrup siger, at Beredskabsstyrelsen har kontakt med svenske myndigheder, der rutinemæssigt overvåger strålingsniveauet, der nu fra radioaktive områder i brand er øget to-tre gange, »men ikke noget, der kan ramme Skandinavien, som i sin tid Tjernobyl-katastrofen, hvor eksplosionen jo var så voldsom, at de radioaktive partikler blev sendt 10 kilometer op i luften«.
Brandfolk og frivillige arbejder i døgndrift i de 22 brandramte russiske regioner. Og der er nok af skov for flammerne at æde sig ind i, da Rusland er verdens mest skovrige land med 22 procent af verdens skove.
LÆS OGSÅ Dansker i Moskva: Man får tårer i øjnene
Se også
Skade koster Thomas Sørensen EM-plads
Kasper Schmeichel skal til EM-slutrunden i stedet for den rygskadede Thomas Sørensen.
Jordskælv efterlader død og ødelæggelse i Italien
Et kraftigt jordskælv målt til 5,8 har rystet et område nord for Bologna.
Thomas Helmig og Steffen Brandt danner et nyt band
Primærvalg: I dag kan Romney blive uovervindelig
Med en sejr i Texas i dag bliver Mitt Romney reelt Obamas udfordrer.
Regeringen vil hente 2,7 milliarder på afgifter
Afgifter på blandt andet sukker og fedt skal være med til at finansiere regeringens skattereform.
Bonnichsen: PET-sag rummer den første 'uddannede' terrorist
Hele verden køber 'Jagten' efter Cannes-succes
Zentropa-direktør Peter Aalbæk Jensen kan gå på vandet og melder 'udsolgt'.
Aftalt spil rykker tæt på EM-slutrunden
Rapport om CIA-fly afviser dansk dobbeltspil
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Internationalt
Seneste Internationalt
Seneste TV Internationalt
28. maj. KL. 17.03 TV Bonderøvens overmænd bor i Hobbit-byen
27. maj. KL. 09.40 TV Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig
25. maj. KL. 19.47 TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
25. maj. KL. 10.51 TV Sprogtvist udløste slagsmål i parlament
25. maj. KL. 08.15 TV Spanske demonstranter afspærrer vej med brændende dæk
Det arabiske oprør
Superficial Song Contest: Baku Opts for a Party over Politics
Rapper Najafi on the Fatwa: 'Fundamentalists Can't Take a Joke'
Greek Leftist Leader Alexis Tsipras: 'It's in Europe's Interest to Lift the Austerity Diktat'
'Pay Your Taxes': Greeks Furious Over Harsh Words from IMF and Germany
EGYPT ELECTIONS: Protesters torch HQ of presidential candidate Shafiq
News Wires
SYRIA: Annan set for crunch talks with Syria?s Assad
News Wires
FRANCE: France's new PM Ayrault most popular in 50 years
Rachel HOLMAN
CANADA: Quebec protest leaders to meet government for talks
News Wires
Conte?s Home Searched in Match-rigging Inquiries
WATSON GEORGE GILES
A Ministry for the Bel Paese?s Assets
WATSON GEORGE GILES
Bossi?s Bought Degree Costs University Its State Recognition
WATSON GEORGE GILES
Montezemolo Does Not Rule Out Standing in 2013 Election
WATSON GEORGE GILES
Ny reform: Skat erstattes af fæstebonde-system
Modetips