Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Afbrænding af koraner i USA skaber global vrede
KORANSTRID. Pastor Terry Jones foran sin kirke, hvor han vil brænde Koraner af på årsagen for terrorangrebet mod World Trade Center og Pentagon. - Foto: JOHN RAOUX/AP
En lille kirke i Florida planlægger at brænde Koraner af til minde om terrorangrebet 11. september.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Se traileren til 'Prometheus'
TV Se traileren til 'Laksefiskeri i Yemen'
TV Se traileren til 'Limbo'
TV Bonderøvens overmænd bor i Hobbit-byen
TV Mads Mikkelsen: Jeg gjorde mig klar til at klappe ad alle andre
TV Barsels-bootcamp: Brug din baby til at træne benene
TV Soluna: Jeg kommer aldrig til at glemme det
TV Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:For fem år siden var det en dansk avis, som de færreste uden for landets grænser havde hørt om, der pludselig satte forholdet mellem Vesten og den islamiske verden i brand ved at trykke et par håndfulde karikaturtegninger af profeten Muhammed.
Nu er det Dove World Outreach Center, en lillebitte kirke i USA, der er i fuld gang med at forgifte forholdet til den islamiske verden ved at ville afbrænde muslimernes hellige bog, Koranen.
Det gør den for at mindres ofrene for terrorangrebet 11. september 2001 og gøre fælles front mod islam, som centeret kalder »djævlens religion«.
LÆS OGSÅFogh fordømmer planer om amerikansk koran-afbrænding
Afbrændingen skal efter planen finde sted lørdag, der er ni-årsdagen for terrorangrebet, men som ved et uheldigt sammenfald også markerer afslutningen på ramadanen, muslimernes hellige måned.
»Evig ild er den eneste destination, Koranen kan føre folk til. Så vi vil komme Koranen i ilden«, skriver kirken som forklaring på initiativet på Facebook.
Sammenligningen mellem islam og djævelen er et gennemgående træk hos den lille kirke, der ligger i Gainsville i det nordlige Florida og har et halvt hundrede medlemmer.
Foran kirken er et skilt med sloganet ’Islam er djævlen’, titlen på en bog skrevet af kirkens leder, Terry Jones.
Bush og Braveheart på væggene
Terry Jones, der er tidligere hoteldirektør og holder til på et kontor, der er udsmykket med en plakat fra filmen ’Braveheart’ og et billede af tidligere præsident George W. Bush, var stort set ukendt, inden Dove World Outreach Center annoncerede den planlagte koranafbrænding.
LÆS ARTIKELKirke vil brænde koraner 11. september
»Vi tror, at islam er djævelen, og at den får milliarder af mennesker i hele verden til at ende i helvede. Det er en løgnagtig religion. Det er en voldelig religion, og det er bevist mange, mange gange«, sagde Terry Jones til tv-stationen CNN.
Internale protester
Muslimske ledere i mange lande, herunder Egypten og Indonesien, har fordømt Terry Jones. Lederen af Den Arabiske Liga, Amr Moussa, har kaldt pastoren en fanatiker og i et interview med AFP opfordret amerikanerne til at modsætte sig hans »destruktive politik«.
Det råd har store dele af USA i høj grad fulgt. Fra stort set alle sider er kritikken, forargelsen og fordømmelsen regnet ned over Jones og hans lille kirke.
General David Petreaus, den øverstkommanderende over de amerikanske styrker i Afghanistan og den nok mest kendte og respekterede amerikanske general, har skarpt fordømt den planlagte afbrænding.
»Det kan gøre livet farligere for vores tropper og skade genopbygningen i Afghanistan«, sagde han og tilføjede, at det kunne skabe betydelige problemer »alle steder i verden, hvor vi er i kontakt med det muslimske fællesskab«.
LÆS OGSÅAmerikanske soldater skød til måls efter koranen
PROTEST.
Demonstranter i Kabul afbrænder det amerikanske flag og en dukke af Florida-præsten i vrede over planerne om at sætte ild til Koranen.Også
det Det Hvide Hus har kritiseret afbrændingen.
Udenrigsminister Clinton ved over afbrænding
Udenrigsminister Hillary Clinton kaldte kirkens planer »respektløse og skammelige«.
Clinton sagde, at hun var »opmuntret over den klare, utvetydige fordømmelse, der er kommet fra amerikanske religiøse ledere fra alle trosretninger«.
LÆSKoranen får plads i amerikanske retssale
The National Association of Evangelicals, USA’s største evangeliske kirkeorganisation, har også fordømt afbrændingen og advaret mod, at det ville skabe unødige spændinger i hele verden.
Den pro-islamiske gruppe Council on American-Islamic Relations har ikke overraskende også fordømt afbrændingen og i stedet delt 100.000 koraner ud i USA.
»Amerikanske muslimer og andre samvittighedsfulde mennesker bør støtte uddannelsesmæssige initiativer for at forhindre islamofobi i at brede sig«, sagde talsmanden Ibrahim Hopper.
Også lokalt er Terry Jones kommet under pres.
Hundreder af borgere i Gainsville forventes at holde en protestmarch lørdag.
»Han repræsenterer kun 30 mennesker i byen«, sagde Larry Reimer, en lokal præst, til de amerikanske medier.
»Vi må vise resten af verden, at dette ikke er kristendommens ansigt«.
Bank og forsikringsselskab reagerer
I et interview med New York Times sagde Terry Jones, at hans bank havde krævet at få sit lån på omkring 800.000 kroner til kirken tilbage, og at forsikringsselskabet har opsagt policen, og at han regelmæssigt har modtaget dødstrusler efter at have offentliggjort initiativet.
»Vi må være forsigtige«, sagde han og klappede på sin pistol på hoften.
Tre ud af fire af de tusinder e-mail, kirken har modtaget, efter at den offentliggjorde sit initiativ, har ifølge Jones været negative.
Men der er også positive reaktioner: Kirken har fået en snes koraner tilsendt til afbrændingen, og der er kommet omkring 6.000 kroner i donationer.
Planer for arrangement er ukendte
Præcis hvad der skal ske lørdag aften, står dog stadig uklart.
»Vi aner ikke, hvad han planlægger«, sagde vicebrandmester Tim Hayes i Gainsville på et pressemøde.
Kirken har ikke fået tilladelse af myndighederne til afbrændingen.
Men ifølge de lokale myndigheder kan alle beboere i byen frit tænde bål på omkring en kvadratmeter, og ifølge Jones har hans advokater forsikret ham om, at den forfatningssikrede ytringsfrihed sikrer hans ret til at brænde koraner.
Se også
Skade koster Thomas Sørensen EM-plads
Kasper Schmeichel skal til EM-slutrunden i stedet for den rygskadede Thomas Sørensen.
Jordskælv efterlader død og ødelæggelse i Italien
Et kraftigt jordskælv målt til 5,8 har rystet et område nord for Bologna.
Thomas Helmig og Steffen Brandt danner et nyt band
Primærvalg: I dag kan Romney blive uovervindelig
Med en sejr i Texas i dag bliver Mitt Romney reelt Obamas udfordrer.
Regeringen vil hente 2,7 milliarder på afgifter
Afgifter på blandt andet sukker og fedt skal være med til at finansiere regeringens skattereform.
Bonnichsen: PET-sag rummer den første 'uddannede' terrorist
Hele verden køber 'Jagten' efter Cannes-succes
Zentropa-direktør Peter Aalbæk Jensen kan gå på vandet og melder 'udsolgt'.
Aftalt spil rykker tæt på EM-slutrunden
Rapport om CIA-fly afviser dansk dobbeltspil
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Internationalt
Seneste Internationalt
Seneste TV Internationalt
28. maj. KL. 17.03 TV Bonderøvens overmænd bor i Hobbit-byen
27. maj. KL. 09.40 TV Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig
25. maj. KL. 19.47 TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
25. maj. KL. 10.51 TV Sprogtvist udløste slagsmål i parlament
25. maj. KL. 08.15 TV Spanske demonstranter afspærrer vej med brændende dæk
Det arabiske oprør
Superficial Song Contest: Baku Opts for a Party over Politics
Rapper Najafi on the Fatwa: 'Fundamentalists Can't Take a Joke'
Greek Leftist Leader Alexis Tsipras: 'It's in Europe's Interest to Lift the Austerity Diktat'
'Pay Your Taxes': Greeks Furious Over Harsh Words from IMF and Germany
EGYPT ELECTIONS: Protesters torch HQ of presidential candidate Shafiq
News Wires
SYRIA: Annan set for crunch talks with Syria?s Assad
News Wires
FRANCE: France's new PM Ayrault most popular in 50 years
Rachel HOLMAN
CANADA: Quebec protest leaders to meet government for talks
News Wires
Conte?s Home Searched in Match-rigging Inquiries
WATSON GEORGE GILES
A Ministry for the Bel Paese?s Assets
WATSON GEORGE GILES
Bossi?s Bought Degree Costs University Its State Recognition
WATSON GEORGE GILES
Montezemolo Does Not Rule Out Standing in 2013 Election
WATSON GEORGE GILES
Ny reform: Skat erstattes af fæstebonde-system
Modetips