Annonce
Internationalt 14. jul. 2011 KL. 13.29

Eksperter: Obama kæmper for sit embede

Den økonomiske situation i USA kan koste Obama præsidentembedet ved det amerikanske præsidentvalg i 2012, vurderer eksperter.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Den økonomiske situation og USA's enorme gæld på 14 billioner dollar kan gå hen og få alvorlige konsekvenser for præsident Barack Obamas fremtid i Det Hvide Hus.

Det vurderer USA-ekspert og ekstern lektor ved Københavns Universitet Mads Fuglede.

»Hvis budgetforhandlingerne ender med, at præsidenten er leder af et land, hvor de politiske beslutninger fører til en ny finanskrise eller sammenbrud i økonomien, kan det koste ham genvalget, hvis det bliver fremlagt som om, at han bærer ansvaret«, siger Mads Fuglede.

LÆS OGSÅOm tre uger løber USA tør for penge

Derimod kan det også få graverende konsekvenser for republikanerne, hvis det lykkes demokraterne at fremstå som om, at de er villige til at indgå kompromis, og at republikanerne er uinteresserede i at nå en løsning, vurderer Mads Fuglede.

Dermed er der lagt op til, at dagens femte runde af forhandlingerne om USA's store gældskrise kan gå hen og blive lige så højspændte som i går, hvor Barack Obama udtalte, at et manglende resultat kunne blive slutningen på hans præsidentembede.

LÆS MERE Obama i økonomisk slagsmål: Det her kan blive enden for mig

Retorisk spil og politisk pres
Helt så voldsomt vurderer professor i statskundskab fra Københavns Universitet og ekspert i amerikansk politik Peter Kurrild-Klitgaard ikke situationen.

Lige nu virker det som, at demokraterne er mest forhandlingsvillige, og at republikanerne og især Tea Party-bevægelsen er meget uinteresseret i at indgå et kompromis

Mads Fuglede, USA-ekspert

»Det er en form for retorisk pres, og det kan godt være, at Obama ikke bliver genvalgt næste år. Men så skyldes det, at økonomien har det dårligt generelt«´, siger Peter Kurrild-Klitgaard.

LÆS ARTIKEL Obama: En global finansiel krise lurer

Han er ikke i tvivl om, at man finder en løsning på gældskrisen, og at budgetforhandlingerne vil falde på plads, fordi republikanerne og demokraterne grundlæggende er enige om, at en aftale er uhyre vigtig for USA's økonomiske troværdighed.

»Spørgsmålet er, hvilken type løsning parterne finder. I det lys er Obama presset, fordi republikanerne på nuværende tidspunkt hverken ideologisk, realpolitisk eller taktisk kan gå med til skatteforhøjelser«, siger Peter Kurrild-Klitgaard .

Historien gentager sig
Tidligere på året undgik demokraterne og republikanerne en større budgetkrise, da det kort før deadline lykkedes parterne at blive enige om en kortsigtet aftale for det amerikanske budget for 2011.

Spørgsmålet er hvilken type løsning parterne finder. I det lys er Obama presset, fordi republikanerne på nuværende tidspunkt hverken ideologisk, realpolitisk eller taktisk kan gå med til skatteforhøjelser

Peter Kurrild-Klitgaard, USA-ekspert

Her spillede både republikanerne anført af senator John A. Boehner og demokraterne højt spil for at få flest mulige indrømmelser fra modparten.

LÆS ARTIKEL Ekspert: Ingen er interesseret, i at USA lukker ned

Og både Mads Fuglede og Peter Kurrild-Klitgaard tror, at scenariet kan gentage sig ved de nuværende forhandlinger i Kongressen.

»Lige nu virker det som, at demokraterne er mest forhandlingsvillige, og at republikanerne og især Tea Party-bevægelsen er meget uinteresseret i at indgå et kompromis«, siger Mads Fuglede og tilføjer:

»Boehner føler sig presset til at sende et signal om, at han presser demokraterne til han ikke kan få mere ud af forhandlingerne. Derfor tror jeg, at han har en interesse i at trække forhandlingerne så langt som muligt. For et tidligt kompromis vil føre til, at Tea Party-bevægelsen vil beskylde ham for at være en demokrat i forklædning«.

Obama har ikke indfriet sine løfter
Den alvorlige situation, som Barack Obama og det demokratisk parti står over for, skyldes ifølge Peter Kurrild-Klitgaard, at han ikke har formået at retfærdiggøre de voldsomme forøgelser i den offentlige sektor, som han iværksatte for at undgå at arbejdsløsheden steg til over otte procent.

»Oven på de her forhøjede udgifter steg arbejdsløsheden alligevel til 8 procent. Og det er det, der rammer ham nu, for han har ikke leveret mærkbare forbedringer af den amerikanske økonomi, og det er altid noget man straffer en amerikansk præsident for«, siger Peter Kurrild-Klitgaard og tilføjer:

»Og samtidig har han øget de offentlige udgifter og USA's gæld ganske væsentligt på et tidspunkt, hvor mange amerikanere mener, at de offentlige udgifter begynder at løbe løbsk«.

LÆS MERE USA bliver truet på kreditværdigheden

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
29. maj. KL. 14.01

Forhandlingspartier: Skatteudspil er fyldt med ukrudt og bitre piller

Enhedslisten, Venstre og DF lægger op til hårde forhandlinger om skat.

Danmark
29. maj. KL. 13.24
TERRORMISTANKE. PET har pågrebet to dansksomaliske brødre, der sigtes for at forberede et terrorangreb. Arkivfoto fra en tidligere aktion mod terrormistænkte. - Foto: JENS DRESLING

Forskere: Danmark et vigtigt mål for terroristerne

Radikaliseringen kan ske meget hurtigt. Og Danmark risikerer, at terrorister nu vil gå efter almindelige mål.

EURO 2012
29. maj. KL. 11.14
Konkurrenter. Lindegaard (t.v.) og Andersen til træningen i Helsingør i søndags. - Foto: ANTHON UNGER

Lindegaard anser sig selv som det bedste valg

Anders Lindegaard erkender, at han mangler kampe. Men han vurderer også, at han er den bedste keeper i EM-truppen.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

00:26

29. maj. KL. 11.41 TV Her rammer jordskælvet Italien