Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Kickbokser blev terrorinspireret af muhammedtegningerne
Vrede. Pakistanere brænder det danske flag i en demonstration mod genoptrykningen af Muhammed-tegningerne i 2008. Det var vreden over tegningerne, der satte spark i den nu dømte australske terrorterrorist Wissam Fattals planer om at erklære krig mod alle ikke-muslimer. - Foto: MUHAMMAD ZUBAIR/AP
Australsk terrortrio planlagde at storme en militærbase og dræbe så mange som muligt.
Seneste Nyt
Seneste TV
TV Her rammer jordskælvet Italien
TV Regeringen fremlægger sin skattereform
TV Se traileren til 'Prometheus'
TV Se traileren til 'Laksefiskeri i Yemen'
TV Se traileren til 'Limbo'
TV Bonderøvens overmænd bor i Hobbit-byen
TV Mads Mikkelsen: Jeg gjorde mig klar til at klappe ad alle andre
TV Barsels-bootcamp: Brug din baby til at træne benene
Mest læste
I går
Seneste uge
I dag
I går
Seneste uge
Jobannoncer
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:En stor australsk terrorsag blev afsluttet, da tre mænd fredag hver blev idømt 18 års fængsel for omfattende terrorplaner.
I Islams navn havde gruppen planlagt at storme ind på en militærbase i Sydney og skyde vildt omkring sig i håbet om at dræbe så mange australiere som muligt, inden de løb tør for ammunution - eller blev dræbt.
Hjernen bag planen var den i dag 35-årige Wissam Fattal, oprindeligt fra Libanon, som på seks år havde ændret sig bemærkelsesværdigt fra at være en moderat muslim til en ekstremist, der betragtede alle ikke-muslimer som svorne fjerner.
LÆS OGSÅMuhammedtegningerne bliver kun større
Og årsagen til den radikale forvandling spillede de danske Muhammed-tegninger en vigtig rolle i, skriver den australske avis The Sydney Morning Herald, der har beskrevet sagen indgående.
Rasende over tegninger
Wissam Fattal havde i mange år haft en karriere som professionel kickbokser, han havde vundet mange mesterskaber i Mellemøsten - og hans hustru ventede deres barn.
Men under et besøg hjemlandet Libanon blev de omstridte tegninger af profeten Muhammed trykt for første gang i Morgenavisen Jyllands-Posten og hurtigt flere andre publikationer.
LÆS OGSÅPortræt: Muhammedtegneren der rystede verden
Wissam Fattal var ligesom mange andre muslimer rasende over tegninger, som han så som en utrolig fornærmende skildring af profeten, og han deltog i en demonstration ved den danske ambassade i Libanon, som endte med optøjer.
Fængselsophold ændrede ham
Wissam Fattal blev anholdt og idømt tre måneders fængsel i Libanon. Da han vendte tilbage til Australien, var han en anden mand, konstaterede dommeren ved domsafsigelsen.
»Det var under opholdet i Libanon, at du blev mere troende, selvopofrende og fundementalistisk i din religion. Herefter blev denne fundementalisme - som tiden gik - kun stærkere «, sagde højesteretsdommer Betty King.
LÆS OGSÅFransk tegner forsvarer Muhammed-tegningerne
Fattal sluttede sin kickboksing-karriere og brugte sit krudt på sine nye tankemønstre: At Australien bekriger muslimer, og at rettroende som ham selv var nødt til at gøre noget.
Søgte om fatwa til terrorplaner, men fik den ikke
Sammen med to medsvorne lagde han den enkle, men potentielt meget dødelig plan om et angreb på militærbasen.
Inden da havde Wissam Fattal besøgt basen for at undersøge området, og gruppen havde også ansøgt fra en muslimsk sheik om en såkaldt fatwa, en religiøs anvisning brugt i Islam, for masseskyderiet, men havde ikke fået den.
LÆS OGSÅNorsk avis trykker Muhammed-tegninger
Og før gruppen nåede så langt som til at bære planerne ud i livet, var politiet kommet på sporet af terrorcellen og begyndt at aflytte dem - og de blev anholdt.
»Det er korruption«
Wissam Fattal reagerede stærkt, da højesteretsdommeren afgjorde de tre mænds fremtid de næste 18 år.
»Det her er korruption« råbte han og lavede så meget spektakel, at han blev forvist fra retten.
LÆS OGSÅEnhedslisten vil hjælpe ekstremister ud af radikale miljøer
En af de andre dømte, Nayef El Sayed, havde derfor det sidste ord, da de to dømte blev ført væk.
»Allah giver os retfærdighed. Ikke denne ret«, sagde han, da han gik forbi dommeren.
FACEBOOK Bliv ven med Politiken
Se også
Regeringen fremlægger sin skattereform
Thorning, Søvndal og Vestager præsenterer 'Danmark i arbejde - skattereform'.
Det betyder skattereformen for dig
Få overblik over, hvordan skatterefomen vil ramme din økonomi.
Jordskælv efterlader død og ødelæggelse i Italien
Et kraftigt jordskælv målt til 5,8 har rystet et område nord for Bologna.
Lindegaard anser sig selv som det bedste valg
Anders Lindegaard erkender, at han mangler kampe. Men han vurderer også, at han er den bedste keeper i EM-truppen.
Thomas Helmig og Steffen Brandt danner et nyt band
Primærvalg: I dag kan Romney blive uovervindelig
Øjenvidner om Houla-massakren: Drabsmænd gik fra dør til dør
»Jeg hørte dem ikke slå døren ind, for vi låser aldrig døren«, fortæller bedstemor, der mistede hele sin familie.
Vi må af med hashklubberne
Bonnichsen: PET-sag rummer den første 'uddannede' terrorist
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Internationalt
Seneste Internationalt
Seneste TV Internationalt
29. maj. KL. 11.41 TV Her rammer jordskælvet Italien
28. maj. KL. 17.03 TV Bonderøvens overmænd bor i Hobbit-byen
27. maj. KL. 09.40 TV Lock 'n' load: Detroits kvinder bevæbner sig
25. maj. KL. 19.47 TV Ny vinkel: Se stuntmanden styrte mod jorden uden faldskærm
25. maj. KL. 10.51 TV Sprogtvist udløste slagsmål i parlament
Det arabiske oprør
Superficial Song Contest: Baku Opts for a Party over Politics
Rapper Najafi on the Fatwa: 'Fundamentalists Can't Take a Joke'
Greek Leftist Leader Alexis Tsipras: 'It's in Europe's Interest to Lift the Austerity Diktat'
'Pay Your Taxes': Greeks Furious Over Harsh Words from IMF and Germany
EGYPT ELECTIONS: Protesters torch HQ of presidential candidate Shafiq
News Wires
SYRIA: Annan set for crunch talks with Syria?s Assad
News Wires
FRANCE: France's new PM Ayrault most popular in 50 years
Rachel HOLMAN
CANADA: Quebec protest leaders to meet government for talks
News Wires
Conte?s Home Searched in Match-rigging Inquiries
WATSON GEORGE GILES
A Ministry for the Bel Paese?s Assets
WATSON GEORGE GILES
Bossi?s Bought Degree Costs University Its State Recognition
WATSON GEORGE GILES
Montezemolo Does Not Rule Out Standing in 2013 Election
WATSON GEORGE GILES
Ny reform: Skat erstattes af fæstebonde-system
Modetips