Annonce
Internationalt 22. dec. 2011 KL. 12.36

Ekspertkommission godkender diagnosen om Breiviks skizofreni

En retsmedicinsk kommission siger god for diagnosen for bombemanden Anders Behring Breivik

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

En retsmedicinsk kommission i Norge har accepteret to sagkyndiges bedømmelse af, at bombemanden Anders Behring Breivik er paranoid skizofren.

»Der er ingen bemærkninger til bedømmelsen«, skriver kommissionen i sin afgørelse, der blev offentliggjort i dag.

Kommissionen, der består af syv psykologer og psykiatere, var enige i bedømmelsen.

To sagkyndige, Torgeir Husby og Synne Sørheim, der har undersøgt Anders Behring Breivik, konkluderede i en rapport 29. november, at bombemanden er utilregnelig.

Breivik kan ikke idømmes fængselsstraf
Konklusionerne skabte stor opstandelse i Norge, da bedømmelsen indebærer, at Breivik ikke kan idømmes en fængselsstraf, hvis han kendes skyldig for terroraktionen den 22. juli i Oslo og på Utøya, hvor 77 omkom.

Med kommissionens afgørelsen torsdag har de to psykiatere fået godkendt deres arbejde af den højeste fagkundskab i Norge.

Inden kommissionen fremlagde sine konklusioner, var der rapporter i norske medier om, at de syv medlemmer var uenige i bedømmelse af den retspsykiatriske rapport om Breivik.

LÆS OGSÅBreiviks skyldsplagede far: Jeg har forsømt min søn

I rapporten skriver de to psykiatere, at Breivik lever i en verden af vrangforestillinger, som helt styrer hans liv.

De mener, at Breivik har bizarre forestillinger om, at han er specielt udvalgt til at bestemme, hvem der skal leve og dø, og at han er udvalgt til at redde sit eget folk.

Forsvarsadvokater: Breivik accepterer rapporten
Breivik kritiserede Torgeir Husby og Synne Sørheims rapport, da den lå færdig. Siden hen skal han have accepteret rapportens konklusioner, siger hans forsvarsadvokater.

Godkender dommeren i retssagen mod Breivik, der begynder efter nytår, rapporten, kan Breivik ikke dømmes til fængsel, men til anbringelse på retspsykiatrisk hospital.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

ritzau

Annonce
Annonce
Annoncer
Danmark
29. maj. KL. 11.25
Foto: JENS DRESLING (arkiv)

Regeringen fremlægger sin skattereform

Thorning, Søvndal og Vestager præsenterer 'Danmark i arbejde - skattereform'.

EURO 2012
29. maj. KL. 11.14
Konkurrenter. Lindegaard (t.v.) og Andersen til træningen i Helsingør i søndags. - Foto: ANTHON UNGER

Lindegaard anser sig selv som det bedste valg

Anders Lindegaard erkender, at han mangler kampe. Men han vurderer også, at han er den bedste keeper i EM-truppen.

Det arabiske oprør
29. maj. KL. 11.13
Todelt. Angrebet i Houla begyndte som et bombardement. Herefter gik bevæbnede mænd fra dør til dør og myrdede hele familier. - AP

Øjenvidner om Houla-massakren: Drabsmænd gik fra dør til dør

»Jeg hørte dem ikke slå døren ind, for vi låser aldrig døren«, fortæller bedstemor, der mistede hele sin familie.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

00:26

29. maj. KL. 11.41 TV Her rammer jordskælvet Italien