Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 2. maj. 2012 KL. 11.20

Fem anholdt for at ville sprænge bro i luften

En firesporet motorvejsbro var målet for anarkisters terror.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Politiet i Cleveland, USA, har anholdt fem yngre mænd, som mistænkes for at ville sprænge en bro i luften.

Det viser retsdokumenter ifølge CNN.

Myndighederne er overbevist om, at de fem mænd, der er mellem 20 og 37 år, havde til hensigt at sprænge en firesporet motorvejsbro over Cuyahoga Valley National Park i luften.

De fem blev anholdt mandag aften af FBI. Politiet understreger, at gruppen ikke havde adgang til de eksplosiver, der angiveligt skulle bruges ved sprængningen, da en undercover FBI-agent havde infiltreret gruppen og havde kontrollen med de stadig inaktive sprængstoffer.

Gruppens medlemmer er tiltalt for sammensværgelse og forsøg på at ville anvende eksplosiver til at ødelægge offentlig ejendom.

Tre af de fem er ifølge myndighederne selverklærede anarkister, som har overvejet adskillige komplotter i løbet af de seneste måneder.

FACEBOOKBliv ven med Politiken