Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 6. maj. 2012 KL. 13.28

Khawajas datter bliver i fængslet

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Sagen er udsat mod Abdulhadi al-Khawajas datter, som - ligesom sin far - sidder fængslet i Bahrain.

Det arabiske oprør

Zainab al-Khawaja bliver bag lås og slå.

Datteren af den sultestrejkende danske statsborger Abdulhadi al-Khawaja var søndag for retten i Bahrain, men hendes sag endte med at blive udsat til 9. maj, og hun sættes ikke på fri fod i mellemtiden.

Det oplyser Bahrains Center for Menneskerettigheder.

Den 28-årige kvinde blev anholdt sidste måned for at have forstyrret den offentlige ro og orden og forulempet en politimand i den arabiske golfstat.

Det skete, da hun sad på en vej for at protestere mod styret i Bahrain i forbindelse med Formel 1-racerløbet, der fandt sted 22. april.

Er hun blevet slået?
Ifølge menneskerettighedscentret er Zainab al-Khawaja blevet slået, mens hun har været i hænderne på politiet.

Sammen med blandt andet sin far er hun kritiker af det autoritære kongedømme i Bahrain.

LÆS OGSÅBahrain anholder aktivistleder

Al-Khawaja-familien er shiamuslimsk - ligesom størstedelen af landets befolkning - og er stærkt kritisk overfor, at den sunnimuslimske kongefamilie sidder tungt på magten.

Faderen blev anholdt sidste år for at opfordre til et systemskifte og siden idømt livsvarigt fængsel.

Den danske udenrigsminister Villy Søvndal (SF) har presset på for at få udleveret dansk-bahraineren, og det samme har både EU, FN og USA.

ritzau