Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 24. jul. 2012 KL. 22.16

Ekspert: Advarslen til tysk økonomi skal ikke tages alt for højtidelig

Investorerne har fortsat stor tillid til tysklands økonomi.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Det begyndte med Grækenland

Indtil videre har fire lande i eurozonen modtaget hjælpepakker fra EU for at redde en skrantende økonomi.

Det begyndte med Grækenland, hvis enorme gæld skabte en frygt for, at landet kunne gå i betalingsstandsning. Derfor bevilgede landene i eurozonen i maj 2010 lån på flere hundrede milliarder kroner på betingelse af en række omfattende besparelser. Dette var ikke nok, og endnu en hjælpepakke kom på plads i 2012.

Også Irland og Portugal har modtaget hjælpepakker i milliardklassen. Siden fik også Cypern fået en hjælpepakke.

Den økonomiske krise har også betydet skrappe reformer i Italien, mens Spanien og Portugal slås med en enorm arbejdsløshed.

Den advarsel, som kreditvurderingsinstittutet Moody's i dag sendte til Tyskland, skal man ikke tage alt for højtideligt.

Kreditvurdering

En rating bruges af investorerne til at vurdere, hvor sikker et værdipapir, i dette tilfælde en statsobligation, er.

Hvad betyder kreditvurdering?
Det er en vurdering af et lands evne til at forrente og tilbagebetale et lån. Det fungerer som en karakterskala, og jo bedre karakter, jo mere sikker er landets økonomi.

Hvad betyder kreditvurderingen for et land?
Jo bedre karakter et land har, jo nemmere er det for landet at skaffe lån og samtidig bliver det billigere for landet at låne penge.

Den bedste kreditvurdering er triple-A (AAA), mens den laveste er junk (D) - som betyder, at det er en højrisikabel investering.

Hvad bruges kreditvurderingen til?
Investorerne bruger den til at vurdere, om de bør investere i det pågældende land.

Hvilke kreditvurderingsbureauer er de største?
Standard & Poor's og Moody's, men Fitch er også et af de kendte kreditbureauer, som har eksisteret i mange år.

Danmark blev senest opgraderet af Moody's i 1999 til triple-A (AAA).

Da USA sidste år blev nedgraderet, opstod der i begyndelsen voldsom tumult på aktiemarkederne.

Det siger professor Finn Østrup, der er ekspert i international økonomi ved handelshøjskolen CBS i København.

Instituttet gav Tyskland betegnelsen 'negative outlook', som er en måde at gøre tyskerne og omverdenen opmærksom på, at det store europæiske land kan risikere at miste sin økonomiske topkarakter og blive nedgraderet til et lavere niveau.

Begrænset effekt for USA
Advarslen er naturligvis ingen fordel, siger Finn Østrup, men han tvivler på, at nyheden vil få stor indvirkning på tiltroen til økonomien i Tyskland.

»Masser af analytikkere studerer tysk økonomi. At Moody's har en mening om den, som de ændrer til det mere negative, synes jeg ikke, at man skal tage alt for højtideligt. Jeg tror ikke, det får stor betydning«, siger han.

LÆS MEREMoody's sender advarsel om Tysklands økonomi

Ifølge Finn Østrup har det størst betydning, når et kreditvuderingsbureau kommer med en udmelding om et mindre land eller en bank, som de færreste holder øje med. Men såvel nationalstater, virksomheder som menigmand holder i forvejen et vågent øje med eurozonens største økonomi.

Professoren fremhæver, at det havde begrænset effekt, da USA's økonomi sidste år blev nedgraderet.

»Vi så med nedgraderingen af amerikansk økonomi, at det ikke fik nogen betydning for renterne«, siger Finn Østrup.

Har meget lav rente
Anders Møller Lumholtz, der er euro-analytiker hos Danske Bank, forklarer, at markederne ikke har reageret synderligt på udmeldingen fra det amerikanske kreditvurderingsinstitut.

»Investorerne har fortsat stor tillid til Tyskland, der har en rekordlav rente på de 10-årige obligationer«, siger Anders Møller Lumholtz.

FAKTASådan ligger eurolandene på ranglisten

Om det ender med, at Tysklands økonomi bliver nedgraderet, kommer an på krisens udvikling, siger analytikeren.

»Hvis Spanien og Italien får brug for mere hjælp, eller hvis Grækenland forlader euro'en, så vil de formentlig blive nedgraderet«, siger Anders Møller Lumholtz.

»Men hvis politikerne viser, at de kan klare sig ud af krisen, så vil Tyskland ikke blive nedgraderet«.

Holland og Luxembourg i samme båd
Tyskland finansminister Wolfgang Schäuble reagerede efter Moody's udmelding ved at sige, at der ikke er noget nyt i det, og at Tyskland også fremadrettet vil være det finansielle anker i eurozonen.

»Tyskland vil gøre alt, det kan sammen med dets partnere, for at overvinde gældskrisen, så hurtigt som muligt«, lyder det i en erklæring fra finansministeriet.

Udover Tyskland modtog Holland og Luxembourg også en advarsel fra Moody's.