Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 5600 kr.
Alm. pris 6200 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Syriens mest markante desertør vil hjælpe med fredsplan
En deserteret general fra Assads hær er i kontakt med oppositionen i udlandet.
Seneste Nyt
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Det arabiske oprør
Det er ikke alle mennesker ved magten i Syrien, der skal skiftes ud, når eller hvis præsident Assad ikke længere styrer landet.
Sådan siger en af præsident Assads tidligere brigadegeneraler, Manaf Tlass. Han er den mest markante af de højtstående militærpersoner, der har forladt hæren og er flygtet til udlandet under den igangværende konflikt i Syrien.
LÆS OGSÅ Flere syriske officerer er deserteret
Fra den saudiarabiske by Jeddah fortæller han i et interview med avisen al-Sharq al-Awsat, at han var kritisk over for brugen af vold, da protesterne begyndte i marts 2011, skriver AP.
LÆS OGSÅ Øjenvidne fra Aleppo: De eneste på gaden er unge mænd på jagt efter brød
Sammen med oppositionen er han parat til et hjælpe med at »forene de hæderlige mennesker inden for og uden for Syrien, som kan udarbejde et plan, der kan lede os ud af denne krise«, siger han til avisen ifølge Reuters oversættelse.
»Der er mange mennesker i regimet, hvis hænder ikke er dækket af blod, og de bør ikke blive fjernet (fra magten, red.). Vi bør bevare de nationale institutioner i Syrien og bevare staten og håndtere dem, der har gjort noget forkert under håndteringen af krisen«, siger han.
Det kræver dog, at de forskellige grene af oppositionen står sammen.
Disse dage mødes repræsentanter for de forskellige fraktioner af Syriens opposition i Doha i Qatar for at enes om et lederskab for en eventuel overgangsregering.
Vil ikke lede overgangsperiode
Manaf Tlass afviser, at han har planer om at stå i spidsen for landet i en overgangsperiode, men at han vil »samarbejde med alle ærlige personer, som vil genopbygge Syrien«.
Han ser ingen fremtid for præsident Assad, men tvivler dog på, at et kup inden for landets grænser kan vælte ham. Hvad der så skal til, før Assad træder tilbage eller væltes, fremgår ikke af oversættelsen af interviewet.
LÆS OGSÅ Kampen om Aleppo intensiveres
Hvis hele regimet blivet omstyrtet, vil det være et problem for freden mellem de mange forskellige religiøse grupperinger i Syrien, siger han, da det kan føre landet ud i en sekterisk krig.
Selv er han sunnimuslim ligesom langt størstedelen af syrerne, mens præsident Bashar al-Assad tilhører den shiitiske gren af islam kaldet alawitterne, der udgør et mindretal i Syrien.
Manaf Tlass er søn af Syriens tidligere forsvarsminister Mustafa Tlass, der sad ved roret i 32 år, indtil han gik på pension i 2004.
Knap halvanden år med kampe
Syriens konflikt er spidset til i den seneste halvanden uge, hvor kampene for alvor er rykket ind i hovedstaden Damaskus og landets største by Aleppo.
Konflikten begyndte i marts 2011, da demonstrationer inspireret af det arabiske forår krævede præsident Bashar al-Assads afgang.
Se også
Regeringen og Enhedslisten er enige om dagpengeaftale
Regeringen skrotter a-kassefinansiering i redningskrans til ledige.
Live: Horsens-Brøndby
Dansk instruktør laver film om Pippis mor
Københavns aggressive cyklister skal opdrages
Det er livsfarligt at bevæge sig ud i hovedstadens voldsomme cykeltrafik.
Cannes-festivalen ramt af endnu et vildt røveri
Benzin slår diesel af banen hos bilkøbere
Unge fra druk-stafet er uden for livsfare efter strøm-ulykke
To unge mænd er uden for livsfare efter de begge fik kørestrøm igennem sig på Helsingør Station.
Kun 400 løbere måtte udgå fra Copenhagen Marathon
Optimisme får aktiemarkederne til at blomstre
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Tophistorier Internationalt
Seneste Internationalt
Seneste TV Internationalt
19. maj. KL. 13.26 TV Se højdepunkterne: Sådan sejrede Emmelie og Danmark
19. maj. KL. 11.38 TV Her er Danmarks vindersang
19. maj. KL. 11.07 TV Emmelie: ´Sverige er mit andet hjemland´
19. maj. KL. 03.31 TV Danmark vandt det europæiske melodi grand prix: Se interview med Emmilie
17. maj. KL. 16.43 TV Obama: Vi har set bevis på, at Syrien bruger kemiske våben