Annonce
Annonce
Annonce
Internationalt 30. jul. 2012 KL. 12.31

Verdens største blackout? 350 millioner uden strøm

Store dele af det nordlige Indien ramt af historisk stor strømafbrydelse.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Hundrevis af tog gik i stå. Millionbyen Delhi's livsnødvendige metro gik i sort. Vandforsyninger lukkede ned og trafiklysene slukkede, så Indiens nordlige millionbyer oplevede et trafikkaos, de ikke havde prøvet før.

Ikke færre end 350 millioner indere i verdens største demokrati blev ramt, da strømmen af uforklarlige grunde gik i store delstater som Punjab, Haryana, Rajastan og Kashmir, skriver flere medier og nyhedsbureauer.

Delstater havde vildt overforbrug
Strømnedbruddet er et af de største i Indien nogensinde - et nedbrud i 2011 ramte godt en fjerdedel af den indiske befolkning.

Indiens energiminister, Sushil Kumar Shinde, sagde i en officiel udtalelse her til formiddag lokal tid, at strømmen var genoprettet i cirka 60 procent af de berørte områder, og at Indiens elektricitetsnet i øvrigt var et af verdens bedste. Han nævnte, at Indien leverede strøm til selveste USA i 2008, da flere amerikanske stater ramt af et stort blackout.

LÆS OGSÅKæmpe strømafbrydelse rammer det sydlige USA

»Årsagen til nedbruddet var forårsaget af, at visse delstater har brugt mere strøm, end de burde have gjort, hvilket har presset elektricitetsnettet. Delstaterne vil nu få store bøder«.

En særlig undersøgelseskommission skal nu kulegrave årsagerne til nedbruddet, og finde ud af, hvad man kan kan gøre for helt at undgå nedbrud.

LÆS OGSÅStrømsvigt i USA stadig en gåde

Indien er verdens femtestørste el-producent efter USA, Kina, Japan og Rusland.