Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Storbritannien om Assange-sag: Vi har ret til at storme Ecuadors ambassade
assange. Julian Assange, der her ses foran Højesteret i London, har de seneste otte uger opholdt sig på Ecuadors ambassade i London. I dag giver Ecuador besked om, hvorvidt man vil tildele ham asyl. - Foto: Kirsty Wigglesworth (arkiv)/AP
Stormløb vil være »et angreb på vores suverænitet«, siger Ecuador.
I går
Seneste Nyt
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Wikileaks
Wikileaks.org blev lanceret i 2006 og beskriver sig selv som en medie-organisation, der ikke har til formål at tjene penge.
Deres formål er derimod at bringe vigtig information til offentlighedens kendskab, ved at anonyme kilder kan uploade fortrolige dokumenter og tv-klip på hjemmesiden.
I 2010 skabte WikiLeaks ravage med sine afsløringer fra Afghanistan-krigen. Senere fortsatte afsløringerne med dokumenter om Irak-krigen.
Organisationen har også vakt furore ved at offentliggøre 250.000 lækkede dokumenter fra USA’s udenrigstjeneste. De blev tilsyneladende kopieret af en soldat på en militærbase i Irak og overdraget Wikileaks, der gik i gang med at dele dokumenterne med udvalgte medier.
Assange-sagen
* I snart to år har Sverige forsøgt at få Julian Assange udleveret. Han er mistænkt, men ikke sigtet, for voldtægt.
* 7. december 2010: Assange overgiver sig til britisk politi
* 24. februar 2011: En britisk domstol fastslår, at Assange kan udleveres til Sverige
* 12. juli 2011: Assange indleder en appelsag mod domstolens beslutning
* 30. maj 2012: Julian Assange taber sin appelsag i den britiske højesteret, der fastslår, at udleveringsprocessen skal indledes senest den 28. juni
* 19. juni 2012: Assange går ind på Ecuadors ambassade i London og søger politisk asyl for at undgå udlevering til Sverige. Han frygter udlevering til USA
* 16. august 2012: Ecuador afslører, om det vil give Assange asyl
Kilde: Ritzau
Hvis Storbritannien stormer Ecuadors ambassade i London, vil det blive betragtet som en »fjendtlig og utålelig handling«.
Sådan lyder meldingen fra den ecuadorianske regering ifølge Reuters, efter at de britiske myndigheder har truet med at tiltvinge sig adgang til ambassaden for at få Wikileaks-grundlægger Julian Assange ud.
Assange har søgt tilflugt på den ecuadorianske ambassade gennem de seneste to måneder, efter at den britiske højesteret besluttede, at han skulle udleveres til Sverige, hvor han er efterlyst på grund af påståede seksuelle overgreb på to kvinder.
LÆS MEREEcuador: Briterne truer os i Assange-sag
En talsmand for det britiske udenrigsministerium oplyser, at briterne har loven på deres side, hvis et stormløb bliver aktuelt.
»Ifølge britisk lov kan vi skaffe os adgang til ejendommen, hvis vi advarer om det en uge i forvejen. Derved vil ambassaden ikke længere have diplomatisk beskyttelse«, siger talsmanden og fortsætter:
»Men den beslutning er endnu ikke truffet. Og det bliver den ikke i løbet af det nærmeste døgn. Vi vil understrege, at vi ønsker en diplomatisk løsning, som begge parter er indforstået med«.
LÆS ARTIKELWikileaks-stifter hyrer stjerneadvokat
Regeringen i Ecuador oplyser, at den klokken 14 i eftermiddag vil offentliggøre, hvorvidt den vil imødekomme Julian Assange' ønske om asyl.
Efter et møde med den ecuadorianske præsident, skriver udenrigsminister Ricardo Patino i en pressemeddelelse:
»Lad os sige det klart og tydeligt: Vi er ikke en britisk koloni. Kolonitiden er forbi«.
Til en flok journalister uddyber han:
»Det skridt, som briterne har meddelt os i et officielt dokument, hvis de gør alvor af at tage det skridt, vil det af Ecuador blive opfattet som en uvenlig, fjendtlig og utålelig handling, og vi vil betragte det som et angreb på vores suverænitet, og det vil tvinge os til at reagere på den hårdest mulige måde rent diplomatisk«, siger Patino ifølge Reuters.
Brud på international lov
Sammen med en stribe andre venstreorienterede, sydamerikanske lande, fastslår Ecuador, at et stormløb mod landets ambassade i London vil blive betragtet som et klart brud på international lov og en overtrædelse af Wien-konventionen.
Sverige har endnu ikke et anklageskrift klar mod Assange, men myndighederne er overbeviste om, at man har nok til at køre en retssag mod ham.
Assange frygter, at Sverige vil sende ham til USA, hvor han er overbevist om, at myndighederne vil have ham straffet for at have offentliggjort tusindvis af hemmelige diplomatiske beskeder.
Søg selv - Dokumenterne fra WikiLeaks
Politiken.dk har gjort det muligt at søge i de tusindvis af lækkede og fortrolige dokumenter fra den amerikanske udenrigstjeneste, som WikiLeaks er kommet i besiddelse af.
Søg i dokumenterne her
FINDER DU NOGET? TIP OS
POLITIKEN MENER: Stop angrebet på informationsfriheden
WikiLeaks-lækagen består af over en kvart million telegrammer, først og fremmest fra den amerikanske udenrigstjeneste.
Det betyder at de indeholder mange forkortelser og diplomatlingo, som kan være svært at gennemskue for udenforstående.
The Guardian har lagt flere ordlister ud med forkortelser fra henholdsvis militæret og udenrigstjenesten.
I oktober blev hidtil hemmeligholdte dokumenter om Irak-krigen offentliggjort.
Søg i dokumenterne her
WikiLeaks har offentliggjort tusindvis af dokumenter om krigen i Afghanistan
Se hvor danske soldater er omkommet i Afghanistan på kort her
FOKUS: Læs alt om krigen i Afghanistan her
Se også
Politiet efterforsker, om brutalt drab kan være terrorangreb
Storbritanniens premierminister hasteindkalder ministre efter muligt terrordrab.
Skattesnyd er ganske enkelt samfundets skyld
Nu bliver færre netbankkunder bedraget
Selvfølgelig skal Grand Prix afholdes i København
Der giver ikke mening, at afholde Melodi Grand Prix?et i Herning næste år.
Forslag: Nyt korps skal hjælpe støjplagede københavnere
Vibeke Storm Rasmussen og co. vil give lægerne plads i centralt udvalg
The Guardian giver topkarakter til Refn
Fra mesterværk til hult genrestykke. 'Only God Forgives' deler de internationale anmeldere.
Cavendish knækket på bjerg, som gav ny italiensk triumf
FN undrer sig: Kun enkelte flygtninge er nået til Jordan de seneste dage
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste WikiLeaks
Tophistorier Internationalt
Seneste Internationalt
Seneste TV Internationalt
22. maj. KL. 10.15 TV Oklahoma-familier vender tilbage til ruinerne
22. maj. KL. 09.47 TV Uroligheder i Stockholm: Brændende biler og stenkast mod politiet
22. maj. KL. 09.04 TV Varm aske skudt 4 km op i luften: Vulkan-udbrud på Costa Rica
22. maj. KL. 08.45 TV Snak med din Xbox: Microsoft lancerer ny konsol til både spil og tv
22. maj. KL. 07.28 TV Barack Obama: Tornado-sæsonen er kun lige begyndt