Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Zimbabwes Mugabe vinder vælgernes gunst tilbage
Meningsmåling. Mugabes dundertaler har igen fat i folket. - Foto: Tsvangirayi Mukwazhi/AP
Den 88-årige diktator ville vinde over oppositionen, hvis der var valg i dag.
Seneste Nyt
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Zimbabwes udskældte præsident Robert Mugabe ridder på en popularitetsbølge, som kan sikre ham sejren ved næste valg.
Det skriver The Guardian, som citerer en international uafhængig meningsmåling fra den amerikanske prodemokratiske ngo Freedom House, som har gennemført en repræsentativ undersøgelse blandt knap 1.200 zimbabwere.
Ifølge undersøgelsen ville Mugabes parti vinde 31 procent af stemmerne, hvis der var valg i morgen, hvorimod oppositionens spydspids, Morgan Tsvangirai, som har Vestens opbakning, ville få 19 procent af stemmerne.
I en tilsvarende meningsmåling fra 2009, stod Mugabes parti til 12 procent af stemmerne, hvorimod 55 procent ville stemme på Morgan Tsvangirai.
Lang og broget karriere
Den 88-årige præsident Mugabe var politisk aktiv mod den hvide Ian Smiths minoritetsstyre og var politisk fange i 10 år, før han gik aktivt ind i befrielseskrigen, og siden blev leder i Zimbabwe i 1980.
I 1998 sendte han ligesom adskillige andre afrikanske lande, soldater ind i den anden Congokrig for at skaffe penge til den slunkne statskasse fra det mineralrige lands ressourcer.
Krigen blev dog ingen økonomisk succes, og pres fra hjemkomne krigsveteraner var blandt årsagerne til den landreform, som betød, at hvide farmere fik konfiskeret deres ejendom.
LÆS OGSÅEU belønner Zimbabwe med opblødede sanktioner
Landets produktivitet faldt voldsomt, og landet indledte en voldsom økonomisk nedtur. Samtidig betød overgreb på ytringsfriheden og oppositionen fordømmelser og sanktioner fra omverdenen.
MDC »bruger for lang tid i paladset«
Blandt andet oppositionslederen Morgan Tsvangirai og flere ledende skikkelser fra hans parti MDC blev jævnligt fængslet og tæsket.
I 2008 valgte MDC efter lange forhandlinger at gå ind i en samlingsregering med Mugabe, selv om de havde vundet valget. Siden er MDC i stigende grad blevet kritiseret for sin regeringsindsats.
Partiet har ansvaret for tunge ministerier som uddannelse og sundhed, men har ikke formået at levere resultater.
LÆS OGSÅStor mystik om Mugabes helbred
Ifølge Susan Booysen, som er medforfatter på Freedom Houses rapport om landets demokratiske situation, kritiseres MDC for ikke længere at prioritere græsrodsniveauet, imens Mugabes parti stadig når bredt ud.
»Folk siger, at MDC ikke arbejder i valgkredsene og tilbringer for meget tid i paladset. De tager for givet, at de er kronprinser. De opfanger ikke behovet for ændringer«, siger hun ifølge The Guardian.
MDC: Folk tør ikke svare
MDC afviser undersøgelsens konklusioner og stiller spørgsmålstegn ved underøgelsens validitet - først og fremmest fordi 40 procent af de adspurgte slet ikke ville svare på, hvem de vil stemme på.
»Partiet respekterer individuelle og institutioners ret til fra tid til anden at gennemføre meningsmålinger af Zimbabwes borgeres synspunkter«, lyder det fra talsmand Douglas Mwonzora.
»Vi noterer os, at mange af de adspurgte har afvist at fortælle om deres politiske præferencer. Dette er åbenlyst af frygt for den intimidering og vold, som de har været udsat for fra Zanu-PF (Mugabes parti, red.) og dets militære junta«, siger han ifølge The Guardian.
Zimbabwe skal til valg næste gang i 2013.
Se også
Politiet efterforsker, om brutalt drab kan være terrorangreb
Storbritanniens premierminister hasteindkalder ministre efter muligt terrordrab.
Skattesnyd er ganske enkelt samfundets skyld
Forslag: Nyt korps skal hjælpe støjplagede københavnere
Vibeke Storm Rasmussen og co. vil give lægerne plads i centralt udvalg
Stik imod regeringens politik vil S-ledet region imødekomme de praktiserende læger.
Militærtrænede delfiner finder sjælden torpedo
Selvfølgelig skal Grand Prix afholdes i København
The Guardian giver topkarakter til Refn
Fra mesterværk til hult genrestykke. 'Only God Forgives' deler de internationale anmeldere.
Cavendish knækket på bjerg, som gav ny italiensk triumf
FN undrer sig: Kun enkelte flygtninge er nået til Jordan de seneste dage
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Internationalt
Seneste TV Internationalt
22. maj. KL. 10.15 TV Oklahoma-familier vender tilbage til ruinerne
22. maj. KL. 09.47 TV Uroligheder i Stockholm: Brændende biler og stenkast mod politiet
22. maj. KL. 09.04 TV Varm aske skudt 4 km op i luften: Vulkan-udbrud på Costa Rica
22. maj. KL. 08.45 TV Snak med din Xbox: Microsoft lancerer ny konsol til både spil og tv
22. maj. KL. 07.28 TV Barack Obama: Tornado-sæsonen er kun lige begyndt
Picture This: Wagnerian Drama
Minister on the Defensive: Drone Program Collapse Has Berlin Under Pressure
War Crimes in Italy: German Prosecutors Reject Massacre Case
Unlikely Heir: Obama Returns to Kissinger's Realpolitik
UK: Man killed in suspected terror attack near London barracks
FRANCE 24
USA: FBI kill man 'linked' to Boston bombing suspect
News Wires
TUNISIA: Tunisia?s Islamist Ennahda party turns on Salafists
Lilia BLAISE, Leela JACINTO
CANNES FILM FESTIVAL: Ryan Gosling a no-show as Cannes juror opens up
cwilkinsf24
IMU Decree in Pipeline but Exemptions at Risk
WATSON GEORGE GILES
Work on Apartment Blocks to be Paid in Advance
WATSON GEORGE GILES
Flexible Contracts for Younger Workers and Pre-retirement Part-time
WATSON GEORGE GILES
Four Arrests and Searches Throughout Italy as Postal Police Swoop on Anonymous Hackers
WATSON GEORGE GILES
DF kræver storkepar skudt
De fem hyppigst delte statusopdateringer