Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
H.C. Andersen
Andersens eventyr på en ny måde. Oplev et nyskabende show, der blander nationaldigterens værker med moderne effekter.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 495 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 350 kr.
Alm. pris 400 kr
|
|
Pluspris 95 kr.
Alm. pris 125 kr
|
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 15 kr.
Alm. pris 19 kr
|





Frankrig gennemfører landsdækkende aktion mod radikale islamister
Antiterrorbetjente beskudt under aktion mod salafister. En er dræbt og en halv snes er blevet anholdt.
Seneste Nyt
Mest læste
I dag
I går
Seneste uge
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Et skuddrama i Strasbourg er en udløber af et bombeangreb mod en jødisk forretning i Paris i midten af september.
Dengang blev en bombe kastet mod en kosherkøbmand, og én person blev kvæstet.
Det var under et forsøg på at pågribe en person, der ifølge politiet er knyttet til angrebet, at det kom til skyderi og den mistænkte blev dræbt.
Det oplyser efterforskningskilder til det franske nyhedsbureau AFP.
LÆS ARTIKELMand dræbt af politiskud under antiterroraktion i Frankrig
Skyderiet skete, da en gruppe politibetjente ankom til den mistænktes hjem i Strasbourg. Beboeren reagerede ved at åbne ild og ramte en betjent i hovedet og en i brystet. De to blev imidlertid reddet af deres hjelm og af en skudsikker vest.
Gerningsmanden på 30 år var tilsyneladende bevæbnet med en særdeles kraftig pistol, da han tog imod betjentene.
Landsdækkende aktion mod salafister
Operationen i Strasbourg er en af flere, fransk antiterrorpoliti gennemførte lørdag morgen. Der var også aktioner i Paris, Nice og i Cannes-området.
Ifølge avisen le Figaro er en halv snes mennesker blevet anholdt under den landsdækkende antiterroraktion. En af dem var ifølge de første oplysninger om den storstilede operation bevæbnet, da han blev pågrebet.
De anholdte kommer ifølge avisens kilder fra det rabiate salafistmiljø. Miljøet kendes i Danmark for at have udråbt såkaldte shariazoner i København, hvor de ville gribe ind over for folk, hvis adfærd strider mod islam.
LÆS ARTIKELIslamister indfører sharia-zoner i København
I juni gennemførte omkring 1.000 tyske betjente aktioner over alt i Tyskland mod de fundamentalistiske salafistgrupper efter gadekampe mellem salafister og repræsentanter for det højrenationale parti Pro NRW i Bonn i april.
Aktion midt under nye muhammedkriser
Anholdelserne i Frankrig kommer på et tidspunkt, hvor der er store spændinger i yderligtgående, muslimske miljøer i anledning af en amerikansk muhammedfilm.
I Frankrig er de blev øget af satirebladet Charlie Hebdos karikaturtegning af den muslimske profet - en spøg, der har ført til dødstrusler mod bladet.
LÆS ARTIKELMand anholdt for at ville hugge hoved af redaktør
Samtidig frygter landets indenrigsminister, at yderligtgående islamister vil hævne Mohammed Merah, den soloterrorist, der tidligere i år dræbte syv tilfældige ofre - heriblandt tre små børn ved en jødisk skole - i Toulouse.
Se også
PET og Bødskov vil drive klapjagt på danske krigere i Syrien
PET kender til mindst 65, som har kæmpet i Syrien. Regeringen vil forhindre dem i at rejse og straffe de hjemvendte.
Brasilien opgiver prisstigninger efter flere døgn med protester
Uventet aftale: Fagbevægelsen og regeringen er enige om milliardplan
Nye regler kan gøre alle tatoveringsfarver ulovlige
Miljøstyrelsen kan gøre al tatovering ulovlig med nye krav om mærkning af tatoveringsblæk med en grad af detaljer, som kan blive umulig at leve op til.
Sopranos-stjerne er død under ferie i Europa
Kommentatorer: Corydon og Thornings fødseldagshilsen til Nyrup er sjov og stilfuld
400 år gammelt gods brænder voldsomt
Politiet ved endnu ikke, om bygningen på Sydsjælland overlever kraftig brand.
Microsoft laver en kovending i Xbox-sagen
Verdensbanken advarer: Klimaforandringer rammer snart verdens fattigste
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste Internationalt
Seneste TV Internationalt
Mr. Sunshine: 'Yes We Can' Memories Flood Back on Feel-Good Trip
Obama's Nuclear Push: Moscow Fears Loss of World Power Status
'Ich Bin Ein Berliner': Obama Invokes Kennedy in Speech
The Right Tone: Why Germany Should Love Obama a Little More
DIPLOMACY: Obama urges Russia to agree nuclear weapons cuts
FRANCE 24
FRANCE-CULTURE: Furious French slam Barroso?s ?reactionary? jibe
Tony Todd
AFGHANISTAN: Afghanistan?s Karzai shuns US-Taliban peace talks
News Wires
OBITUARY: ?Sopranos? star James Gandolfini dies at 51
News Wires
Italian Dies Fighting with Syrian Rebels
WATSON GEORGE GILES
Five Euro Saving on Power Bills in 2013 and Ten from 2014
WATSON GEORGE GILES
Letta to Target Growth at G8
WATSON GEORGE GILES
VAT Hike ?Unavoidable? Says Zanonato
WATSON GEORGE GILES
NSA: Hold kæft, hvor skriver I meget lort på nettet
Babysprog