Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 15. sep. 2007 KL. 15.17

Afrikanere flygter fra oversvømmelser

Dele af Ghana er erklæret i undtagelsestilstand, og tusinder af mennesker er gjort hjemløse i Uganda og Etiopien.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Oversvømmelser fra store mængder regn har ramt omkring en million mennesker i Afrika.

I den nordlige del af Ghana er mindst 20 dræbt og omkring 400.000 mennesker er gjort hjemløse af vandmængderne, som har ødelagt de marker, der også er resten af landets fodderkammer.

Ghanas præsident John Kufuor har erklæret den nordlige del af landet i undtagelsestilstand, og ifølge landets katastrofeberedskab er landsbyer og samfund simpelthen blevet vasket af Ghana-kortet, skriver BBC.

20 dræbt i Togo
Nabolandet Togo lider også voldsomt under de forøgede regnmængder. Det forlyder, at 34.000 er sendt på flugt, og 20 er dræbt.

Også i Østrafrika er ødelæggelserne store. I Kenya er katastrofeberedskabet ved at blive sat i effekt, og i Rwanda er omkring 500 hjem blevet ødelagt, ligesom 15 er dræbt.

Frygt for sygdomme og græshopper
Ørkenlandet Sudan er ramt af de største oversvømmelser i mands minde, og flere er også meldt dræbt her. Også lande som Niger, Nigeria, Liberia, Mali og Burkina Faso er blandt de ramte.

Ifølge FN-talsmand Elisabeth Byrs er der grund til at frygte, at sygdomme vil sprede sig i de vidtstrakte områder, og at græshoppesværme vil ødelægge de afgrøder, som vandet ikke fik ram på.

FN's koordinator for nødhjælp i Uganda Theophane Nikyema, siger, at FN har uddelt mad og telte til 15.000 mennesker, og at der er brug for mere hjælp, skriver ABC News.

Annonce
Annoncer
Danmark
29. maj. KL. 07.34 opdateret KL. 07.35

Dansk-somaliere afhøres af PET efter terroranholdelser

Brødrepar afhøres af betjente fra efterretningstjenesten, der mistænker dem for forbindelse til al-Shaabab.

Dine penge
29. maj. KL. 07.50
Pirateri. Mange mærkevarer er udsat for massiv kopiering. Kvaliteten på kopierne er mange gange så god at det næsten er umuligt at afgøre hvilken der er originalen selv for et trænet øje. Her er det to Canada Goose jakker. Den sorte er originalen. Kopien er beslaglagt i Københavns Lufthavn. - Foto: JONAS PRYNER ANDERSEN

Skat snupper flere private med kopivarer

En lovændring er nødvendig, hvis man vil problemet til livs, mener eksperter.

Gadeplan
28. maj. KL. 19.40
HÆRVÆRK. Graffiti på statue ved Dronning Louises Bro i København.

Københavnske vejstrækninger har 1,5 stykker graffiti per meter

Der er blevet - en lille bitte smule - længere mellem graffitien i byen. Optælling viser et fald på 0,76 pct. i graffiti i hovedstaden.

Annoncer
Annoncer