Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 21. jan. 2009 KL. 12.30

Obama fik amerikanerne til at gå amok på nettet

Et rekord stort antal fulgte Barack Obamas indsættelse live på nettet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Millioner af amerikanere fulgte deres nye præsident på nettet, da han i går blev taget i ed i Washington D.C..

Trafikken på internettets live-sendinger eksploderede under ceremonien.

Trafikken toppede i begyndelsen af Obamas tale, da folk så, læste om og kommenterede indsættelsen, oplyser Bill Woodcock, som er ledende researcher på Packet Clearing House - en non-profit organisation, som analyserer nettrafik.

Ingen globale rekorder
Tallene oversteg sågar de høje tal fra 4. november, da Obama blev valgt.

»Toppen er den højeste målt til dato, og det ser ud som om, det mest er et amerikansk fænomen«, siger Woodcock til New York Times og tilføjer, at det ikke tegner til, at der vil blive sat globale rekorder.

21,3 millioner videoer
Ifølge data fra CNN viste hjemmesiden flere end 21,3 millioner video-streams over en periode på ni timer frem til midt på eftermiddagen lokal tid. Obama blev taget i ed klokken 12.

Gennem hele valgdagen blev 5,3 millioner video-klip set. I den mest intensive periode viste CNN.com 1,3 millioner live-sendinger samtidig.

Flere bukkede under
Mens tallene ser imponerende ud, blev presset mange steder så stort, at mange hjemmesider bukkede under.

»Det var virkelig frustrerende at have denne storslåede tekonologi og stadig ikke være i stand til at se talen«, siger Dan Robinson, som kører billetkontoret på Julliard School i New York.

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Økonomien i krise
12. feb. KL. 23.50
Uro. Flere bygninger blev stukket i brand under gadekampene i Athen. - Foto: KOSTAS TSIRONIS/AP

Grækerne stemmer ja til sparepakke

Det græske parlament har godkendt kontroversiel sparepakke.

Penge & Bolig
13. feb. KL. 03.00

Voldsom forskel på pris og kvalitet af eleftersyn

Det dyreste eleftersyn er mere end tre gange så dyrt som det billigste.

Musik
12. feb. KL. 21.30
Foto: ELISE AMENDOLA/AP

Afstemning: Læserne elsker 'I will always love you'

53 procent har soundtracket fra 'The Bodyguard' som deres Whitney-favorit.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe