Annonce
Internationalt 26. jan. 2010 KL. 10.13

Nervøst præsidentvalg i Sri Lanka

Sri Lanka afholder sit første præsidentvalg siden afslutningen på 25 års borgerkrig i fjor.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

14 millioner vælgere har i dag mulighed for at få indflydelse på Sri Lankas politiske fremtid.

For første gang siden afslutningen på 25 års blodig borgerkrig kan de srilankanske vælgere gå til 11.000 valgsteder over hele øen for at vælge landets præsident.

Men valghandlingen finder sted i en atmosfære af frygt og spændinger. Et massivt opbud af politi og soldater er udkommanderet for at forhindre terrorbomber og andre voldshandlinger.

Fire mindre eksplosioner kunne høres i byen Jaffna i landets nordlige del, som tidligere var centeret for oprørsbevægelsen De Tamilske Tigre. Der blev ikke rapporteret om ofre.

En præsident og hans general rivaliserer
Ikke færre end 22 kandidater har stillet op. Valget tiltrækker sig stor international opmærksomhed, fordi det er første gang siden nedkæmpelsen af oprørsbevægelsen De Tamilske Tigre i maj i fjor, at der kan gennemføres et præsidentvalg under nogenlunde normale omstændigheder.

Af de 22 kandidater er der kun to, der har realistiske chancer for vinde præsidentembedet. Den ene er den siddende præsident, Mahinda Rajapaksa. Hans hovedrival er general Sarath Fonseka. Begge har i valgkampen forsøgt at tage æren for den militære sejr over De Tamilske Tigre i fjor.

LÆS ARTIKELSrilankanske politikere fedter for deres ofre

Præsidenten: Jeg vinder
Da præsident Rajapaksa havde afgivet sin stemme i landdistriktet Medamulana udtalte han:

»Jeg forventer en overbevisende sejr. Valghandlingen bliver fredelig, og landet kan se frem mod en lysere fremtid«.

Rajapaksa og general Fonseka stod side om side, da De Tamilske Tigre blev nedkæmpet i fjor. I dag beskylder de hinanden for korruption.

Landets valgkommission forventer, at resultatet kan offentliggøres onsdag morgen.

LÆS ARTIKEL26 års bitter krig er slut

Annonce
Annoncer
Danmark
29. maj. KL. 07.34 opdateret KL. 07.35

Dansk-somaliere afhøres af PET efter terroranholdelser

Brødrepar afhøres af betjente fra efterretningstjenesten, der mistænker dem for forbindelse til al-Shaabab.

Kroniken
29. maj. KL. 00.01
kønskvoter. Norske forskere har bevist, at kønskvotering og sanktioner er fremragende instrumenter at fremme ligestilling på arbejdsmarkedet med. - Foto: PETER HOVE OLESEN (arkiv)

Norsk kønskvotering er en stor succes

Norge indførte kønskvotering ved lov for fire år siden, og det har virket.

Gadeplan
28. maj. KL. 19.40
HÆRVÆRK. Graffiti på statue ved Dronning Louises Bro i København.

Københavnske vejstrækninger har 1,5 stykker graffiti per meter

Der er blevet - en lille bitte smule - længere mellem graffitien i byen. Optælling viser et fald på 0,76 pct. i graffiti i hovedstaden.

Annoncer
Annoncer