Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 22. apr. 2010 KL. 12.21

Tysk parlament kan afgøre Islands EU-fremtid

Tyskland er det eneste land, hvor centrale EU-regler skal godkendes i parlamentet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Det tyske parlament skal i eftermiddag stemme om, hvorvidt EU kan begynde optagelsessamtalerne med Island.

EU-kommissionen har allerede anbefalet, at der tages hul på samtalerne, og men stats- og regeringscheferne kunne i marts ikke tage stilling til spørgsmålet endnu, fordi den tyske regering som den eneste i EU skal have godkendelse fra sit parlament.

LÆS ARTIKELEU-kommissionen siger god for Island

Baggrunden er en afgørelse i fra den tyske forfatningsdomstol sidste sommer, der sagde, at Lissabon-traktaten var i modstrid med tysk lov, da den ikke giver parlamentet tilstrækkelig tilsyn med EU-lovgivningen.

De tyske politikere diskuterede sig derfor frem til en løsning, der betyder, at centrale dele af EU's lovgivning - herunder optagelse af nye lande - skal godkendes i den tyske Bundestag, før forbundskansler Angela Merkel og hendes ministre kan gokende den.

En formsag
Det er dog forventningen, at dagens afstemningen vil blive en formsag, da regeringskoliationen CDU og FDP såvel som De grønne og Socialdemokraterne har sagt, at de vil stemme for.

»Island er ikke Grækenland«, siger næstformanden i Angela Merkels kristendemokratiske CDU-gruppe til Reuters - med henvisning til skrøbelige græske økonomi, der blandt andet er kommet på glat is, fordi regeringen har fiflet med vigtige økonomiske nøgletal.

Det vil formentlig blive en langt større test, når de folkevalgte tyskere på et givent tidspukt skal tage stilling til optagelse af Tyrkiet i det europæiske fællesskab.

Ikke den største udfordring
Tyskland er altså næppe Islands største udfordring på vejen mod EU-medlemskab. Det er formentlig Holland og Storbritannien, der skal bruges flest kræfter på at overtale.

De seneste måneder har der været forhandlinger mellem Island og de to centrale EU-lande om tilbagebetaling af knap 30 milliarder kroner.

LÆS ARTIKELBriter fokuseret på aftale trods rungende islandsk nej

320.000 bankkunder i Storbritannien og Holland mistede milliarder, da den islandske internetbank Icesave krakkede samtidig med ejeren Landsbanki i 2008.

De to lande lånte Island omkring 28 milliarder danske kroner til at kompensere kunder fra de to lande.

Hvis striden er løst, kan det forventes, at Island vil få opbakning fra alle de 27 stats- og regeringschefer, når de mødes i juni, hvorefter optagelsessamtalerne kan begynde.

Den tidligere danske udenrigsminister Per Stig Møller har ved flere lejligheder sagt, at han håber Island kan blive optaget under dansk formandskab for EU i 2012.

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
29. maj. KL. 15.06

SF'ere angriber deres egen skattereform

Arbejdsløse betaler for stor en del af skattereformen, mener flere SF'ere.

Sport
29. maj. KL. 14.33

Vraget Sørensen: Jeg er ikke enig med Olsen

Morten Olsen kalder det et lortejob at skulle fravælge den skadede målmand til EM.

OL 2012
29. maj. KL. 13.15
indsnævring. Med 16 spillere i EM-truppen, der vandt guld i januar, og plads til 14 i OL-truppen var det på forhånd givet, at ikke alle europamestrene kunne komme med til London. - Foto: LARS POULSEN (arkiv)

Wilbek dropper Lars Christiansen og to andre EM-vindere

Michael Knudsen og Lasse Boesen er nye i OL-truppen i forhold til EM.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

00:26

29. maj. KL. 11.41 TV Her rammer jordskælvet Italien