Annonce
Annonce
Internationalt 29. jul. 2010 KL. 17.53

Stribe af angreb koster 16 dræbte og 14 sårede i Irak

En række angreb flere steder i Irak har spredt død og ødelæggelse. Adskillige mennesker er blevet dræbt, de fleste soldater og politifolk.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Sagen kort

En amerikanskledet koalition gik den 20. marts 2003 ind i Irak og væltede Saddam Husseins styre.

Siden er den sekteriske vold i landet eskaleret, og krigen er blevet et betændt politisk emne for de regeringer, der traf beslutning om at deltage i koalitionen.

16 personer blev dræbt og 14 såret i en række angreb i den irakiske hovedstad Bagdads sunnimuslimske distrikt al-Adhamiyah, oplyser indenrigsministeriet.

Angriberne satte ild til ligene af tre soldater i al-Adhamiyah efter at have skudt og dræbt dem, tilføjer ministeriet.

Yderligere tre angreb med hjemmelavede bomber kostede andre 13 mennesker livet, herunder tre soldater og tre politifolk. 14 blev såret ved angrebene, heriblandt syv politifolk og to medlemmer af civileforsvaret. Ministeriet siger, at alle angrebene fandt sted inden for et kvarter.

Bilbombe var rettet mod militærbase
Endvidere blev tre soldater dræbt og 12 såret, da en oprører udløste en bilbombe i nærheden af en militærbase i al-Sharqat, 300 kilometer nord for Bagdad i Salaheddin-provinsen, siger en politibetjent.

Og i oprørernes tidligere bastion Fallujah, vest for hovedstaden, blev en soldat dræbt og fem personer såret, hvoraf tre soldater, af en bombe, der var placeret på en parkeret motorcykel i nærheden af en militær kontrolpost, siger en officer i hæren.

Han tilføjer, at yderligere fem mennesker blev såret, heraf tre politifolk, af en vejsidebombe rettet mod en anden kontrolpost i Fallujah.

LÆS OGSÅTre topfolk fra al-Qaeda anholdt i Irak

En bombe, der var rettet mod politimesteren fra al-Qayaras kolonne, 50 kilometer fra den nordligt beliggende by Mosul, dræbte en politimand og sårede to andre, oplyser politiet i Mosul.

Både amerikanske og irakiske embedsmænd har advaret om risikoen for en opblussen af voldshandlingerne, fordi forhandlingerne om at danne en ny regeringskoalition har trukket ud i mere end fire måneder, efter at landet havde parlamentsvalg.

LÆS OGSÅ28 dræbt af selvmordsbomber i Irak

ritzau

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Danmark
13. feb. KL. 14.50

Pige skrev brev til far om sexmisbrug

Anklager har fremlagt brev fra 15-årig pige i sag om overgreb i Rebild.

Danmark
13. feb. KL. 14.30

11-årig dreng dræbt af tog på Tølløse station

11-årig dreng, der ved middagstid blev ramt af tog ved Tølløse, er død.

Internationalt
13. feb. KL. 13.55

Kampklædt politistyrke pågriber mand i Amsterdam Lufthavn

Manden havde ifølge flere medier gemt sig efter at have sendt bombetrussel.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

00:47

13. feb. KL. 08.15 TV Spareplan antænder græsk raseri

International partner

  • 13. feb. KL. 15.41
  • 13. feb. KL. 14.54
  • 13. feb. KL. 12.59
  • 13. feb. KL. 12.43
  • 13. feb. KL. 12.05

Det sker
Billedpoesi. Svenske Mikael Kristersson har undersøgt døgnets gang og årstidernes skiften i sin have. Resultatet er fortryllende.
12. feb. KL. 14.03

Svensker brugte 11 år på at filme pindgrise i sin have

ibyen anbefaler

restaurant & cafe