Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 1. okt. 2005 KL. 15.55

Star Tour aflyser afgange til Bali efter eksplosioner

Star Tour aflyser planlagte charterrejser til Bali efter lørdagens eksplosioner. Der er måske 200-500 danskere på den indonesiske ferieø.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print
Star Tour aflyser de planlage ferierejser til Bali under indtryk af lørdagens eksplosioner på det indonesiske turistmål.

Det siger salgsdirektør Stig Elling.

Flere mindre rejsebureauer har danske chartergæster på Bali, og hertil kommer danske rejsende, som er taget dertil på egen hånd.

Stig Elling anslår, at der måske befinder sig mellem 200 og 500 danskere på Bali lige nu. Højsæsonen for Bali-rejser begynder her i oktober.

Udenrigsministeriet skriver i sin rejsevejledning om Indonesien, at alle ikke-nødvendige rejser frarådes, herunder til Bali.

/ritzau/

Annonce
Annonce
Annoncer
Politik
29. maj. KL. 16.07

»Der ligger mange godter og venter på Lars Løkke«

Mette Østergaard analyserer mulighederne for at få gennemført regeringens skattereform.

Sport
29. maj. KL. 14.33

Vraget Sørensen: Jeg er ikke enig med Olsen

Morten Olsen kalder det et lortejob at skulle fravælge den skadede målmand til EM.

OL 2012
29. maj. KL. 13.15
indsnævring. Med 16 spillere i EM-truppen, der vandt guld i januar, og plads til 14 i OL-truppen var det på forhånd givet, at ikke alle europamestrene kunne komme med til London. - Foto: LARS POULSEN (arkiv)

Wilbek dropper Lars Christiansen og to andre EM-vindere

Michael Knudsen og Lasse Boesen er nye i OL-truppen i forhold til EM.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

00:26

29. maj. KL. 11.41 TV Her rammer jordskælvet Italien

3