Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 23. nov. 2009 KL. 11.01

Formodet massemorder er blevet lammet for livstid

Psykiateren, der er sigtet for at have dræbt 13 soldater på en kaserne i USA, er lam efter at være ramt af skud.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Nidal M. Hasan må regne med at skulle leve som lam.

Det siger en af forsvarerne for Hasan, der er sigtet for at have dræbt 13 mennesker og såret 30 andre ved en massakre 5. november på Fort Hood i Texas.

LÆS ARTIKELSoldat går amok på kaserne i USA

»Han er følelsesløs fra brystet og ned«, siger en af Hasans advokater, John P. Galligan, i et interview med Washington Post.

Ifølge advokaten vurderer lægerne, at Hasans lammelse vil være permanent.

TV Soldat dræber 12 kolleger på militærbase

I lørdags blev Nidal M. Hasan forsøgt afhørt for lukkede døre i sin hospitalsseng på Brooke Army Medical Center i San Antonio i Texas.

Faldt i søvn under afhøring
Under afhøringen, der varede omkring en time, blev det afgjort, at Hasan skal tilbageholdes frem til den militære retssag, der endnu ikke er sat en dato for.

»Midt under afhøringen begyndte han at nikke og falde i søvn. Når jeg har talt med ham, virker han klar nok, men det er begrænset hvor meget og hvor længe, man kan kommunikere med ham«, siger advokat John P. Galligan.

Lammet.  Nidal M. Hasan, der står bag massedrabet på Fort Hood, er selv blevet lam efter at være skudt af en betjent. Den formelle tilbageholdelse af Nidal M. Hasan betyder i praksis, at der sættes kraftigere begrænsninger på muligheden for at modtage besøg, ligesom militæret kan overføre ham til et andet hospital eller fængsel.

Blev selv ramt af skud
Nidal M. Hasan, der er militærpsykiater, gik amok og skød løs på de ansatte på Fort Hood, der er verdens største kaserne.

Massakren blev først afsluttet, da Nidal M. Hasan selv blev skudt af tilkaldte betjente.

LÆSKvindelig betjent skød kaserne-morder

Baggrunden for hans handling er ikke fuldt klarlagt.

Men der har været spekuleret i motiver spændende fra angst for selv at blive udsendt til Irak eller Afghanistan til mobning og en forbindelse med terroristkredse.

LÆS Mobning og krigsangst plagede massemorder

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Gældskrisen
13. feb. KL. 18.40
Kommissær. Olli Rehn udtalte i dag, at der stadig mangler svar på en række spørgsmål, før EU's anden redningspakke til Grækenland kan gives. - Foto: VIRGINIA MAYO/AP

EU: Grækerne skal finde 2,4 milliarder kroner

EU-kommisær lægger dog vægt på, at den græske spareplan er et vigtigt skridt på vejen.

Berlinale 2012
13. feb. KL. 17.47
Gidsel. Pilou Asbæk, der er blevet hvermandseje takket være sin rolle som spindoktor i 'Borgen, bliver kidnappet i et nyt filmdrama. - Foto: Jan Unger (arkiv)

Råt dansk kidnapningsdrama satser på Cannes

Pilou Asbæk genoptager samarbejdet med Tobias Lindholm i 'A Hijacking'.

Danmark
13. feb. KL. 16.20

Politi og arrangør om technofest: »Aldrig set noget lignende«

Technofest med over 100 narkotikapåvirkede unge vækker gru hos Københavns Politi. De efterlyser oplysningskampagner.

Annoncer
Annoncer

Seneste TV Internationalt

00:47

13. feb. KL. 08.15 TV Spareplan antænder græsk raseri

Det sker
Billedpoesi. Svenske Mikael Kristersson har undersøgt døgnets gang og årstidernes skiften i sin have. Resultatet er fortryllende.
12. feb. KL. 14.03

Svensker brugte 11 år på at filme pindgrise i sin have

ibyen anbefaler

restaurant & cafe