Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Internationalt 11. dec. 2009 KL. 17.18

Egypten bygger underjordisk stålmur mod smuglere

Smuglertunneler er palæstinensernes vej ind i Egypten, og dem vil egypterne undgå, siger ekspert.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Bulldozere og gravkøer er kommet på arbejde på grænsen mellem det palæstinensiske Gaza-område og Egypten.

Ifølge den israelske avis Haaretz har de egyptiske myndigheder påbegyndt opførelsen af en ti kilometer lang, underjordisk stålmur, der skal stikke 30 meter ned i jorden ved grænsen mellem Egypten og Gaza.

Stålmuren skal gøre det, som det egyptiske grænsepoliti ikke formår på overfladen: at stoppe en tilsyneladende ulovlig smugling, der foregår via underjordiske tunneler inde fra Gaza.

LÆS OGSÅ Smuglertunneler i Gaza i brug igen

Det kan måske virke underligt, at det er egypterne og ikke israelerne, der prøver på at stoppe palæstinenserne fra at slippe ud af Gaza-striben.

Men ifølge lektor i historie ved Roskilde Universitet og Israelekspert Jakob Feldt er egypterne bange for den påvirkning, som palæstinenserne kan få på det egyptiske samfund:

»Egypterne er rædselsslagne for, at Sinai-halvøen kommer til at blive invaderet af 1,7 millioner ekstremistiske Hamas-tilhængere, fordi de kan komme til at forårsage en destabilisering af Egypten«, siger Jakob Feldt til politiken.dk

Islamister er egyptisk opposition
Netop Hamas har altid været kilde til bekymring hos Gazas nabo Egypten, fordi organisationen er en slags søsterorganisation til den egyptiske fundamentalistiske bevægelse Det Muslimske Broderskab.

Ifølge Jakob Feldt er det egyptiske styre en ligeså stor modstander af islamister som amerikanerne og israelerne.

Netop Det Muslimske Broderskab har i mange år været den eneste reelle opposition til den egyptiske ledelse. Organisationen er forbudt, og flere af dens medlemmer er blevet dømt til døden på grund af den trussel, de - ifølge de egyptiske ledere - udgør mod det egyptiske styre.

Vil stoppe våbensmugling
Selv om stålmuren skal sætte en stopper for den underjordiske transport, har Egypten ifølge Jakob Feldt også andre interesser:

»Smuglertunnelerne udgør en kæmpe økonomi - både for palæstinenserne og egypterne. Mange af de palæstinensiske tunnelgravere har aftaler med de egyptiske grænsevagter, som de betaler en slags skat eller afgift til for at kunne få lov til at passere«, siger han til politiken.dk:

»Men den transport, som egypterne gerne vil stoppe, er primært den ulovlige våbensmugling«, siger Jakob Feldt.

Tunneler udgør kæmpe økonomi
Smuglertunnelerne har været den største transportvej fra Gaza til omverdenen, siden israelerne i 2005 stort set lukkede ned for grænseovergangene mellem Israel og Gaza-striben.

Lige siden er nogle af de vigtigste basisvarer blevet transporteret gennem de underjordiske tunneler. Medicin og mad er blevet smuglet fra Egypten ind til det smalle palæstinensiske område, primært fordi israelerne har sat begrænsninger på det antal lastbiler, der hver dag får lov til at køre nye forsyninger ind til striben.

Det egyptiske militær har imidlertid flere gange forsøgt at ødelægge nogle af tunnelerne, blandt andet ved at puste gas ind i dem, for at få dem til at falde sammen.

LÆS OGSÅIsrael angriber mål i Gaza

 
Annonce

SKOLE OG UDDANNELSE – Fokus på skolernes fremtid

Læs Politiken hver TIRSDAG BESTIL I DAG

- Få mail ved breaking news

Annoncer
Økonomien i krise
12. feb. KL. 23.50
Uro. Flere bygninger blev stukket i brand under gadekampene i Athen. - Foto: KOSTAS TSIRONIS/AP

Grækerne stemmer ja til sparepakke

Det græske parlament har godkendt kontroversiel sparepakke.

Film
12. feb. KL. 23.00 opdateret KL. 23.26
Hæder. Jean Dujardin, Thomas Langmann og Michel Hazanavicius med beviserne på deres priser ved Bafta-uddelingen i London. - Foto: IAN WEST

The Artist får engelsk Oscar for stumfilm

Filmen The Artist løb af med den prestigefyldte britiske Bafta-pris i kategorien bedste film.

Fodbold
12. feb. KL. 21.17
Jubel. City-spillerne kan glæde sig over tre vigtige point i topstriden efter sejr over Aston Villa. - Foto: JON SUPER/AP

Forsvarsspiller sender City til tops

Med en 1-0-udesejr over Aston Villa er Manchester City tilbage på førstepladsen i Premier League.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

ibyen anbefaler

restaurant & cafe