Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

En mand og en kvinde er blevet anholdt efter sprængning i en kiosk tirsdag i København. Ingen kom til skade.

Begge sigtede i sag om sprængning i københavnsk kiosk er svenske

Foto: Steven Knap/Ritzau Scanpix
Foto: Steven Knap/Ritzau Scanpix

Opdateret onsdag klokken 13.10

En 24-årig mand og en 24-årig kvinde, som dansk politi mener står bag en eksplosion i en kiosk på Hans Knudsens Plads på Østerbro i København, er svenske statsborgere.

Det bekræfter Malmø Politi over for TV 2 og fortæller, at de begge er varetægtsfængslet der.

Manden og kvinden blev anholdt ved Øresundsbroen på den svenske side af den dansk-svenske grænse. Dansk politi har derfor bedt om at få de to udleveret.

Ifølge TV 2 kørte de i en svensk indregistreret bil, da svensk politi anholdt dem.

Onsdag var der grundlovsforhør i sagen, hvor de to er blevet sigtet for drabsforsøg og for at have forvoldt andre fare ved at have kørt en håndgranat eller lignende eksplosiv genstand gennem København i en bil.

Den svenske mand og kvinde er begge blevet varetægtsfængsles in absentia, da de er ikke til stede i retten, fordi de endnu ikke er udleveret fra Sverige.

Københavns Politi rykkede tirsdag ud til kiosken på Østerbro. En genstand blev kastet ind i kiosken, men ingen kom til skade.

Ammunitionsrydningstjenesten, EOD, var tirsdag aften til stede ved kiosken med flere bombehunde.

Billeder fra stedet viser et hul på størrelse med en knytnæve i kioskens facadevindue.

Københavns Politi har ikke meldt ud, om man mistænker sagen for at være banderelateret.

Flere sager på det seneste

Tirsdag blev en 17-årig svensk dreng varetægtsfængslet i en sag, hvor han er sigtet for drabsforsøg og ulovlig våbenbesiddelse. Politiet mener, at han skød efter en 18-årig mand i en smykkeforretning på Frederiksberg.

Sidste uge blev to svenske teenagere - på 16 og 17 år - varetægtsfængslet i sager, hvor de er sigtet for drabsforsøg i henholdsvis Kolding og på Blågårds Plads i København.

Justitsminister Peter Hummelgaard (S) har i forbindelse med flere episoder, hvor svenske teenagere er taget til København og er blevet anholdt og sigtet for personfarlig kriminalitet, varslet et større samarbejde med svensk politi.

ritzau

PodcastSe alle
Der er mange grænseoverskridende måder at blive såkaldt cancelleret på. Men her i 2026 viser det sig, at der er mindst lige så mange måder at få et comeback på. Hvad var det, #metoo satte i gang, og har vi glemt det? I podcasten 'Den Levende' undersøger Eva Eistrup og Lotte Folke, hvordan man gør comeback. De kigger nærmere på Johnny Depp, Martin Brygmann, Naser Khader, Peter Aalbæk og flere. Hvad skal der til for at komme tilbage i manegen i 2026, og hvis hjælp skal man have?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her