Det er lørdag blevet meddelt, at grænseindsats øges efter de seneste dages hændelser i København og Stockholm.

Hummelgaard efter terrorsigtelser: »Mørke kræfter vil os det ondt«

Politiet i aktion ved den Israelske Ambassade i Hellerup efter to bombeeksplosioner.  Foto: Jens Dresling
Politiet i aktion ved den Israelske Ambassade i Hellerup efter to bombeeksplosioner. Foto: Jens Dresling
Lyt til artiklen

Terrortruslen mod Danmark er ganske alvorlig.

Det siger justitsminister Peter Hummelgaard (S), efter at Københavns Politi lørdag har rejst sigtelse efter straffelovens terrorparagraf mod to svenskere.

De to svenskere blev torsdag fængslet efter sprængning af to håndgranater nær Israels ambassade.

»Hvis nogen skulle have været i tvivl om alvoren af den seneste uges begivenheder omkring den israelske ambassade, så understreger de nye sigtelser desværre med al ønskelig tydelighed, at terrortruslen mod Danmark er alvorlig. Der er desværre mørke kræfter, som vil os det ondt«, siger Hummelgaard.

Københavns Politi skrev tidligere lørdag på X, at der er fundet grundlag for at udvide sigtelserne mod mændene, som indtil videre alene har været sigtet for at være i besiddelse af fem granater og for at sprænge to.

Hvad dette grundlag nærmere består i, ønsker Københavns Politi ikke at uddybe.

Samtidig med oplysningen om terrorsigtelsen, oplyste Rigspolitiet i en pressemeddelelse, at politiindsatsen ved grænserne skrues i vejret.

»Det betyder konkret, at politiet vil være endnu mere til stede på blandt andet Øresundsbroen, ligesom at flere tog og færger, der ankommer fra Sverige, vil blive kontrolleret i den kommende tid«, lyder det fra Hummelgaard.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her