Illustration: Caroline Niegaard. Originaltegning: Roald Als

Når kriminaliteten er faldet gennem årtier i Danmark, skyldes det i høj grad færre tyverier og indbrud. Men er ejendomsforbrydelserne i stedet på vej over på nettet, når de unge holder sig hjemme?

Den moderne Egon Olsen har det svært. Siden 1995 er antallet af tyverier og indbrud mere end halveret

Illustration: Caroline Niegaard. Originaltegning: Roald Als
Lyt til artiklen

For et par år siden lod 11 tidligere tyve sig interviewe til en undersøgelse for Det Kriminalpræventive Råd, for som den 25-årige Emil med 500 indbrud på samvittigheden forklarede: »Det er jo mit gamle fag. Det er fint at kunne dele lidt ud af det, jeg gjorde – hvis jeg kan gøre det sværere for andre«.

Han sad inde for hæleri og våbenbesiddelse og begyndte som tyv for at skaffe sig penge til stoffer. Men nu havde Emil efter eget udsagn fået »nye værdier« og ville stoppe med at begå indbrud og forsøge sig som konsulent inden for møbelkunst, for »jeg har jo en del erfaring med dansk design«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her