Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

To mænd på 49 og 57 år er onsdag blevet dømt for at stikke af fra en alvorlig trafikulykke sidste år.

To mænd straffes: Stak af fra mand i livsfare efter trafikulykke

Lyt til artiklen

Det koster to mænd på 49 og 57 år henholdsvis otte og fem måneders fængsel, at de sidste år efterlod en 59-årig mand efter en alvorlig trafikulykke i Rønnede.

Det har Retten i Næstved afgjort onsdag, skriver TV2 Øst.

Bilen, hvor alle tre mænd sad i, forulykkede og endte på en mark ved Sydmotorvejen ved Rønnede. Ved ulykken blev den 59-årige mand slynget ud af bilen.

I anklageskriftet mod de to mænd, som Ritzau har set, er det beskrevet, at den 49-årige fjernede bilnøglen og stak af sammen med den 57-årige i stedet for at hjælpe.

Efter ulykken gik Sydsjællands- og Lolland-Falsters Politi ud og efterlyste vidner, da der ikke umiddelbart var nogen, som havde set ulykken ske.

Ifølge anklageskriftet skete ulykken klokken 20 om aftenen.

Den 59-årige blev ifølge TV2 Øst først fundet 13 timer, efter at ulykken skete. Her blev han erklæret død.

Begge mænd modtog dommen, skriver mediet.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her